skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

Paaugstināts Holesterīns Un Statīni

Paaugstināts holesterīns un statīni

Paaugstināts holesterīns un statīni

Gadījumos, kad pacientam tiek diagnosticēta hiperholesterinēmija (paaugstināts holesterīna līmenis asinīs) vai dislipidēmija (nelabvēlīga proporcija starp “labām” un “sliktām” taukvielām, t.sk. holesterīnu) zemāks holesterīna līmenis asinīs vai šo proporciju uzlabošana nozīmē samazināt sirds slimību un asinsvadu attīstības risku, kas ir galvenais mirstības iemesls, apsteidzot onkoloģiskās saslimšanas un visas citas.

Diēta, dzīvesveida izmaiņas paaugstināta holesterīna gadījumā.

Rūpīga pieeja diētas izvēlei un skrupuloza sekošana tai, dabīgu lipīdu līmeni pazeminošo pārtikas produktu izmantošana un veselīga dzīvesveida piemērošana dod ievērojamu efektu. Lipoproteīnu dabiskā korekcija asinīs var samazināties vidēji par 15%, bet daži pacienti ir spējuši palielināt šo procentuālo attiecību līdz 30. Nedaudz precizējumi par veselīga dzīvesveida vienu no obligātām sastāvdaļām – fiziskām aktivitātēm. Mērena fiziskā slodze palīdz izlietot uzņemtās kalorijas, kas ir ļoti labi, tomēr ar to ir stipri par maz, ja mērķis ir asinsvadu attīrīšana. Būtiski uzlabot iepriekšminēto vielmaiņas izmaiņu sekas ir palielināt slodzi līdz submaksimālai vismaz kardio treniņa režīmā. Tas nozīmē vismaz 40 min. nepārtaukta smaga slodze ne mazāk kā 3 reizes nedēļā. Noteikt submaksimālās slodzes apjomu palīdzēs ārsts kardiologs, kas liks veikt testus uz veloergometra vai tredmila. Pašrocīgi iesākta šīs metodes izmantošana nav pieļaujama pārslodzes un tās radīto seku dēļ.

Bet pat šādi labie nodomi un sasniegtie rezultāti ne vienmēr var palīdzēt progresējošas hiperholesterinēmijas gadījumā vai gadījumos, kad ir sirds patoloģijas.

Zāļu lietošana – statīni var palīdz uzlabot dzīves kvalitāti un būtiski palielināt tā ilgumu aterosklerozes gadījumā. Šis apgalvojums pēdējā laikā gan tiek apšaubīts, tomēr paliekam pie atziņas, ka viss ir kārtībā.

Sintētiskie statīni

Statīni ir lipīdu līmeni pazeminošo zāļu grupa, kas inhibē noteiktu enzīmu sintēzi, kas nepieciešami, lai aknu šūnas ražotu holesterīnu. Tādējādi netieši statīni var samazināt kopējo holesterīna līmeni asinīs un slikto zemā blīvuma lipoproteīnus – ZBL. Ļoti iespējams, ka jaunākās paaudzes statīni var palielināt augsta blīvuma lipoproteīnu koncentrāciju, kas ir svarīgi lipīdu metabolisma lidzsvara normalizēšanā.

Statīnu grupas ietekme ir šāda:

 • uzlabo asinsvadu iekšējā slāņa darbību;
 • samazina aterosklerozes plāksnīšu lielumu;
 • fibrotisko (“šķiedraino” jeb neelastīgo audu attīstības) procesu un sirds muskuļu hipertrofijas nomākšana;
 • iekaisuma procesa novēršana asisnvados;
 • asins viskozitātes samazināšana;
 • uzlabota sistoliskā funkcija kreisā ventrikulā;
 • transplantāta atgrūšanas kavēšana.

Šo iemeslu dēļ statīnu izrakstīšanai ir diezgan liels slimību un patoloģisko stāvokļu saraksts, kas var nebūt saistīts ar augstu holesterīna līmeni asinīs. Šos rādījumus var iedalīt absolūtos, ja to lietošana ir nepieciešama, lai normalizētu pacienta stāvokli, un relatīvos, ja ir iespējams nomainīt statīnu izrakstīšanu ar diētu vai citām ārstniecisku līdzekļu grupām.

Absolūtas indikācijas

Ir tādas pacientu grupas, kurām ir jālieto statīni, jo bez papildus zāļu atbalsta ievērojami palielinās smagu komplikāciju un pat mirstības risks:

 1. Iedzimta heterozigota IIa tipa hiperholesterinēmija , ja kopējā holesterīna līmenis ir lielāks par 10 mmol / l.
 2. Hepatocītu ZBL receptoru disfunkcija.
 3. Primārā IIa un IIb hiperholesterinēmija , ja 3 mēnešu laikā pēc diētas terapijas nav pozitīvu rezultātu.
 4. Kombinētā ģimenes hiperholesterinēmija.
 5. Alerģiskas ģenēzes lipīdu metabolītu traucējumi.
 6. Izteiktas aterosklerozes izpausmes.
 7. Smaga koronāra sirds slimība, ja insulta vai infarkta attīstības risks ir pārāk liels.
 8. Vēdera aortas aneirisma.
 9. Visu koronāro artēriju stenozes (sašaurināto) vietu apjoms ir vairāk nekā 50 procenti.
 10. Sagatavošanas vai rehabilitācijas periodi, kas saistīti ar rekonstruktīvo operāciju veikšanu uz koronārajiem asinsvadiem .
 11. Cukura diabēts ar diagnosticētu sirds išēmiju.
 12. Nesen noticis infarkts vai insults.
 13. Akūts koronārais sindroms.
 14. Arteriālās hipertensijas klātbūtne, kad kardiovaskulāro notikumu rašanās varbūtība tiek vērtēta pēc SCORE skalas pārsniedzot 5%.

Statīnu lietošanas nepieciešamības noteikšana ir katra pacienta pilnīgi individuāla pārbaude un esošo hronisko patoloģiju pārskats. Tātad, dažreiz ir jālieto statīni ar zemāku asins lipīdu līmeni, kad ir viens vai vairāki sirds išēmiskās slimības riska faktori: hipertensija, vīriešu dzimums, vecums, aptaukošanās, iedzimta predispozīcija utt.

Relatīvās indikācijas

Papildus absolūtām jeb obligātām indikācijām statīnu izrakstīšanai, ir arī relatīvās, ja vēlams lietot šos medikamentus, taču var arī izvairīties no to lietošanas:

 1. Pēkšņas kardiālas nāves gadījumi tuvāko radinieku vidū, kuru vecums nav sasniedzis 50 gadu vecumu.
 2. Nestabila stenokardija anamnēzē.
 3. Zems infarkta rašanās risks.
 4. 1. vai 2. tipa cukura diabēts bez diagnosticētas koronārās sirds slimības.
 5. Aptaukošanās.
 6. Vecums virs 40 gadiem ar zemu kardiovaskulāru patoloģiju risku.

Katrā gadī jumā, ņemot vērā pacienta individuālās īpašības un viņa hroniskās un iedzimtas slimībās, statīnu grupas lietderīgumu būtu jāizvērtē ārstējošajam ārstam.

Holesterīna daudzums, kad būtu nepieciešami statīni

Daudzi pacienti ir ieinteresēti precīzi zinat, kāds ir holesterīna līmenis, kad vajadzētu domāt par statīniem. Dažādiem pacientiem ar līdzigu lipoproteīnu līmeni asinīs var sniegt dažādus ieteikumus to normalizēšanai: vieniem tiks noteikts diētas režīms un otriems – medikamenti.

Normāls taukvielu frakciju līmenis asinīs.

 • kopējais: mazāks par 5,2 mmol / l;
 • ZBL: mazāk par 3-3,5 mmol / l;
 • ABL: vairāk nekā 1 mmol / l;
 • TG: mazāks par 2 mmol / l.

Ne visiem cilvēkiem to individuālo īpašību un slimību dēļ ir izdevies saglabāt šos rādītājus optimālā līmenī.

Izšķirošais faktors statīnu izrakstīšanai nav noteikta lipīdu indeksa pieaugums, bet sarežģījumu attīstības risks. Lai aprēķinātu šo risku, šodien ir izstrādātas dažādas tabulas un kalkulatori (piemēram, SCORE skala).

Pamatojoties uz šo principu, statīnu obligāta izrakstīšana ir klīniskā novērtējuma veikšana, kad vienlaikus atbilst divi no šiem punktiem:

 1. Lipoproteīnu līmenis pārsniedz normālos līmeņus.
 2. Sirds un asinsvadu slimību attīstības risks ir lielāks par 5% 10 gadu laikā.

Jāņem vērā arī dažas sistēmiskas slimības, kas modificē normālu lipīdu metabolismu. Tātad, ja pacientiem ar cukura diabētu vai aterosklerozi kopējais holesterīns ir lielāks par 4,5 mmol / l, un zema blīvuma lipoproteīni ir lielāki par 2,5 mmol / l, tad šiem pacientiem ieteicami statīni.

Dažiem pacientiem ar normālu asins lipīdu frakciju līmeni vēl tikt izrakstīta statīnu uzņemšana mūža garumā. Šī prakse attiecas uz pacientiem, kuriem, ja nav izmaiņas holesterīna līmeņa asinīs, tiek diagnosticēts augsts aterosklerozes attīstības risks. Šādi riska faktori ir vecums, slikti ieradumi, ģenētiskā nosliece un daudzi citi.

Kādi ir statīni, lai pazeminātu holesterīna līmeni

Līdz šim ir 4 paaudzes statīnu, kas dažādi ietekmē taukvielu metabolismu. Kā tie ietekmē aterogēno zema blīvuma lipoproteīnu līmeni, ņemot vērā augstākās dienas devas uzņemšanu:

Kā lietot statīnus atkarībā holesterīna? Statīnu ieguvumi un kaitējums

Paaugstināts holesterīna līmenis var izraisīt sirdsdarbību, nieru darbības traucējumus, zarnu darbības traucējumus, ekstremitāšu kustību traucējumus un asins piegādes problēmas smadzenēm. Šajos patoloģiskajos apstākļos cilvēka dzīvība ir nopitni apdraudēta. No daudzam šīm novirzēm var izvairīties, ja tiek uzsākta savlaicīga aterosklerozes profilakse un ārstēšana. Starp daudziemm mūsdienu preparātiem īpašu nišu aizņem statīni, kuru lietošanas priekšrocības un kaitējumus aplūkosim.

Kas tas ir – statīni?

Tas ir zāļu grupas nosaukums, kas palīdz kombinācijā ar citām zālēm samazināt holesterīnu un novērst insultu un sirdslēkmi. Statīnu komponenti ietekmē aknu enzīmu, kas ir atbildīgs par “labvēlīgu” un lieko holesterīna ražošanu. Šim fermentam ir garš nosaukums: “3-hidroksi-3-metil-glutaril-koenzīma A reduktāze”.

Ja ir daudz holesterīna, tas uzkrājas asinsvados un traucē asins pārvietošanos, pēc tam veidojot bīstamus asins recekļus.

Dabā ir dabiskie statīni, kas var būt nozīmīgi sintētisko statīnu aizstājēji. Pacientam pašam būtu grūti izvēlēties pareizo līdzekli, vajadzētu uzticēties ārstam.

Statīnu darbība

Lietojot statīnus aterosklerozes plāksnītes samazinās un tiek novēroti citi uzlabojumi:

 • triglicerīdu koncentrācija samazinās;
 • aneirismas risks tiek samazināts;
 • uzlabota kreisā kambara darbība;
 • tiek atjaunota normāla sirds funkcija.

Izmantojot jaunās paaudzes medikamentus, rezultātus var sasniegt ātrāk, daži no rozuvastatīna saturošu produktu ražotājiem garantē esošo aterosklerozo plāksniņu samazināšanos.

Kad vajadzētu to ņemt?

Medikamentus ieteicams dzert cilvēkiem ar šādām problēmām:

 • ar stenokardiju, kas izpaudās pēc infarkta;
 • ar pastiprinātu vairogdziedzera hormonu ražošanu;
 • ar augstu holesterīna līmeni, ja tā saturs asinīs pārsniedz 5,8 mmol / l normu un to nevar atjaunot, izmantojot trīs mēnešu diētu;
 • pēc insulta;
 • jo aterosklerozes gadījumā šīs zāles ir norādītas vecākiem cilvēkiem;
 • diabēts;
 • ja tiek apstiprināta sirds muskuļu išēmija (nepietiekams skābekļa daudzums sirds muskuļa darbībai).

Statīni tiek izrakstīti arī tiem pacientiem, kuriem ir vairāki negatīvi faktori, kas ietekmē sirdsdarbības risku parādīšanos, piemēram:

 • ģenētiskā predispozīcija;
 • jebkuras pakāpes aptaukošanās;
 • vecums;
 • hipertensijas slimība;
 • cukura diabēts.

Lietošana

Pirms jebkura statīnu lietošanas ir jāveic pilna pārbaude, kas ietver vizuālu pārbaudi, testēšanu un nopietnos gadījumos – instrumentālu izmeklēšanu. Visi no tiem sniegs pilnīgāku priekšstatu par slimības gaitu, palīdzēs noteikt zāļu devu vai novērst nepamatotu zāļu lietošanu.

Ja zāļu saņemšanas laikā rodas jebkādas novirzes, ir jāpārtrauc viņu uzņemšana un jākonsultējas ar ārstu.

Uzrādītās darbības

Katram iegādātajam medikamentam ir savs norādījums, kas norāda pareizu zāļu devu. Jūs varat dzert tos ar parasto ūdeni vai sulu, bet ne svaigi spiestu no greipfrūta, jo tas var novērst ķermeņa pārstrādi aktīvo vielu un tie uzkrājas organismā. Pārdozēšana var izraisīt aknu mazspēju un muskuļu distrofiju.

Svarīgi punkti par statīnu lietošanu:

 • Vislabākā statīnu absorbcija notiek miega laikā, tāpēc tos lieto pusotru vai divas stundas pirms miega, bet no rīta šādas zāles nevajadzētu lietot.
 • Medikamentu lietošana ir jāveic sistemātiski, pretējā gadījumā cilvēkam var rasties problēmas ar nierēm un aknām, kā arī ir iespējama kataraktas parādīšanās un biežas garastāvokļa izmaiņas.
 • Dažos gadījumos, statīnus uzņemot ilgtoši (uz mūžu), lietotājs izjūt nopietnu veselības stāvokļa pasliktināšanos.
 • Patoloģisku aknu slimību gadījumā Rosuvastatīnu ordinē nelielos daudzumos.
 • Ārstēšanas laikā ar statīniem ir rūpīgi jāuzrauga uzturs un pilnībā jāizslēdz alkohols un antibiotikas.

Ja cilvēkam ir problēmas ar nierēm, atorvastatīnu un fluvastatīnu lietošana ir aizliegta.

Blakusparādības un kaitējumi veselībai

Lielākā daļa pacientu labi panes statīnus, un to ietekme uz ķermeni paliek bez sekām.

Visbiežāk to negatīvo ietekmi uzrāda ietekme uz muskuļiem. Tas var izpausties tuvredzībā, muskuļu sāpīgumā un to vājināšanos. Ar šādiem simptomiem jāpārtrauc ārstēšana ar statīniem, pretējā gadījumā var sākties muskuļu šķiedru noārdīšanās un var rasties kaitīga ietekme uz vairogdziedzeri.

Iespējama citu blakusparādību izpausme:

 • nieru mazspēja;
 • galvassāpes;
 • zarnu trakta traucējumi;
 • alerģijas;
 • izsitumi;
 • bezmiegs;
 • aizcietējums, sāpes vēderā un iespējama caureja;
 • nogurums;
 • pastāvīgs vājums ķermenī.

Pastāv arī reti sastopamas blakusparādības:

 • hepatīts;
 • rinīts;
 • Gospele slimība;
 • atmiņas traucējumi;
 • aizkuņģa dziedzera iekaisuma procesi.

Cilvēkiem var sākties smags aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanās process, jo tas bieži notiek cilvēkiem, kuri cieš no atkarības no alkohola.

Blakusparādības var progresēt, ja tos uzņem kopā ar antibiotikām, fibrātiem, citotoksiskiem līdzekļiem, amiodaronu un verapamilu.

Blakusparādības var rasties pēc diviem mēnešiem pēc zāļu lietošanas, tāpēc uzmanīgi jāuzrauga devas un to uzņemšanas ilgums. Turklāt ārstēšanas periodā ir jāveic holesterīna tests, jo tā zems līmenis arī nelabvēlīgi ietekmē cilvēka ķermeni.

Zarnu darbība

Šīs statīnu blaknes nav uzreiz acīmredzamas, tādēļ ir svarīgi nepārtraukti veikt attiecīgos testus, pretējā gadījumā rodas novirzes:

 • nervu bojājumi;
 • nervu sistēma: garastāvokļa svārstības, neizskaidrojamas agresijas vai apātijas uzbrukumi;
 • no asinsrites sistēmas puses: trombocītu skaita samazināšanās;
 • no gremošanas sistēmas: slikta apetīte, aizcietējums, caureja, zāļu dzelte, anoreksija.

Ja nevar lietot statīnus

Daži pacienti, lasot negatīvās atsauksmes par šīm zālēm un zinot to nodarīto kaitējumu, baidās tos uzņemt.

Alternatīva statīniem ir to dabiski droši aizstājēji, kas ietver:

 • Askorbīnskābe. Tas atrodams daudzos dārzeņos, oglās un augļos. Visnoderīgākās ogas ir jāņogas, smiltsērkšķi un savvaļas roze. No pēdējās ir labāk lietot novārījumu.
 • Niacīnskābe. Lai to papildinātu, jums jāiekļauj diētā sarkanās zivis, rieksti, graudi un piens. Šī skābe palīdz sadalīt olbaltumvielas, ogļhidrātus un taukus, normalizē hemodinamiku, uzlabo gremošanas procesus.
 • Taukskābes palīdz normalizēt holesterīnu, tādēļ ir jāiekļauj zivju eļļa, kuras sastāvā ir labvēlīgās Omega-3 taukskābes. Vēlams lietot taukainas jūras zivis. Ja jūs pastāvīgi ēdat zivis, tās var iztīrīt esošās holesterīna plāksnītes. Daudz taukskābes ir linšķiedras eļļā.
 • Ķiploki. Šis dārzenis palīdz augstam holesterīna līmenim, rezultāts pēc uzņemšanas būs ievērojams, ja katru dienu divus mēnešus ēst vairākas daiviņas. Ķiploki ir ne tikai dabisks statīns, bet arī palīdz saaukstēšanās gadījumā.
 • Šķiedrvielas. Tās ir uztura šķiedras, to ķermenis praktiski nesadala, tāpēc, izejot caur gremošanas trakci, tas tiek pilnīgi attīrīts. Šķiedra spēj uzsūkt sevī “kaitīgo” holesterīnu, un pēc tam to izvada no zarnām.
 • Fermentēti sarkanā rauga rīsi. Sintētisko statīnu dabīgie priekšgājēji, satur monakolīnu, kas ir statīnu sastāvā. Dabīgais statīns efektivitātes ziņā ir salīdzināms ar sintētiskajiem statīniem, tikai rūpīgi jāseko, lai ražotājs uzrādītu un garantētu aktīvās vielas sastāvā, kas arī nosaka holesterīnu pazeminošo efektu.

Statīni labvēlīgi ietekmē organismu, tie ir paredzēti holesterīna ārstēšanai, bet ir jāņem vērā visi viņu lietošanas riski. Ārstēšanas laikā ir ieteicams veikt pārtraukumus, un, tā kā viņi slikti mijiedarbojas ar citām zālēm, ir jānovērš to vienlaicīga uzņemšana.

Sintētiskos statīnus nedrīkst lietot bez ārsta receptes: preparātiem ir vairākas blakusparādības. Lietojot statīnus, jāzina mijiedarbība ar citām zālēm.Tos var bloķēt ar citām vielām un tiem nebūs terapeitiskās iedarbības. Lietojot statīnus holesterīnam, pacientam rūpīgi jāuzrauga viņa veselības stāvoklis un, tam pasliktinoties, jāmeklē medicīniskā palīdzība.

Iespējamās kontrindikācijas

Nebūtu ieteicams zāļu lietot ar greipfrūtu sulu, kas palēnina aktīvās vielas metabolismu. Tā paaugstināta koncentrācija asinīs rezultātā var attīstīties toksiskas reakcijas. Šīs zāles nevar kombinēt ar alkoholu un dažām antibiotikām. Alkohols palielinās aknu rādītāju daudzumu, pasliktinot pacienta stāvokli.

Kontrindikācijas par statīnu lietošanu ir aknu patoloģija aktīvā formā, akūta hepatīta klātbūtne. Pirms ārstēšanas uzsākšanas ir jāveic virkne bioķīmisko analīžu, lai noteiktu enzīmu koncentrāciju aknās. Fermentu līmenis AlT un AST, kas palielinājies vairāk nekā 3 reizes, ir arī iemesls pārtraukt to lietot.

Statīni nav izrakstāmi grūtniecēm un sievietēm, kas baro bērnu ar krūti. Nedrīkst lietot šīs zāles bērna plānošanas periodā. Lietošana kontrindicēta cilvēkiem ar slimām nierēm.

 1. Šo zāļu lietošana var izraisīt gremošanas traucējumus un radīt problēmas ar vēdera izeju.
 2. Iespējamas alerģiskas reakcijas, kas izpaužas kā izsitumi, ādas nieze.
 3. Zāļu lietošana var izraisīt galvassāpes, bezmiegu. Psihoemociālais stāvoklis bieži pasliktinās.
 4. Var rasties muskuļu sāpes un krampji.
 5. Dažiem pacientiem attīstās tūska, palielinās ķermeņa masa.
 6. Ilgtermiņa zāļu lietošana var traucēt nieru darbību.
 7. Zāles paaugstina aknu enzīmu aktivitāti.

 

Back To Top