skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

Kā pazemināt holesterīnu?

Top 5 dzīvesveida izmaiņas, lai uzlabotu holesterīna līmeni.

Dzīvesveida izmaiņas var palīdzēt uzlabot Jūsu holesterīna līmeni un paaugstināt medikamentu efektivitāti holesterīna līmeņa samazināšanai.

Augsts holesterīna līmenis palielina sirds slimību un sirdslēkmes attīstības risku. Zāles var palīdzēt uzlabot Jūsu holesterīnu. Ieteicams ir vispirms veikt dzīvesveida izmaiņas, lai uzlabotu holesterīna līmeni dabīgā veidā.

Ja jūs jau lietojat kādas zāles holesterīnam, tad šīs izmaiņas var uzlabot kopējo efektivitāti, iespējams pat, ka varētu pazemināt to lietojamās devas.

1. Ēst sirds un asinsvadiem draudzīgu, veselīgu pārtiku

Dažas izmaiņas diētā var samazināt holesterīna līmeni un uzlabot sirds veselību:

– samaziniet uzturā piesātināto taukskābju saturošus produktus. Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami sarkanās gaļas un pilnpiena piena produktos, palielina kopējo holesterīna līmeni. Samazinot piesātināto tauku patēriņu, var samazināt jūsu zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīnu – “slikto” holesterīnu.
– novērst trans-taukus. Trans-tauki, kas dažreiz uzskaitīti pārtikas produktu etiķetēs kā “daļēji hidrogenēta augu eļļa”, bieži tiek izmantoti margarīnos un konditorejā – cepumos, krekeros un kūkās. Trans tauki palielina kopējo holesterīna līmeni. Pārtikas un zāļu pārvalde ir aizliegusi daļēji hidrogenētu augu eļļu lietošanu no 2021. gada 1. janvāra.
– ēst pārtiku, kas bagāta ar omega-3 taukskābēm. Omega-3 taukskābes neietekmē ZBL holesterīnu. Bet viņiem ir citi sirds veselībai labvēlīgi ieguvumi, tostarp asinsspiediena samazināšana. Pārtikas produkti ar omega-3 taukskābēm ietver lašu, makreles, siļķes, valriekstus un linu sēklas.
– palieliniet šķīstošo šķiedru daudzumu uzturā. Šķīstošā šķiedra var samazināt holesterīna uzsūkšanos asinīs. Šķīstošās šķiedras atrodamas tādos pārtikas produktos kā auzu, nieru pupiņas, briseles kāposti, āboli un bumbieri.
– pievienojiet sūkalu proteīnu. Sūkalu olbaltumvielas, kas atrodamas piena produktos, var radīt daudzus ieguvumus, kas saistīti ar pienu. Pētījumi ir parādījuši, ka sūkalu olbaltumvielas, ko lieto kā piedevu, samazina gan ZBL holesterīnu, gan kopējo holesterīnu, kā arī asinsspiedienu.

2. Veiciet fiziskas aktivitātes vairums nedēļas dienās un palieliniet to intensitāti līdz submaksimālai vismaz 2x nedēļā

Fiziskie vingrojumi var uzlabot holesterīnu. Mērena fiziskā aktivitāte var palīdzēt paaugstināt augsta blīvuma lipoproteīnu (ABL) holesterīnu – “labo” holesterīnu. Ja ārsts atļauj, tad veiciet vismaz 30 minūšu treniņu piecas reizes nedēļā vai intensīvu aerobo darbību 20 minūtes trīs reizes nedēļā.

Fiziskās aktivitātes pievienošana, pat īsos intervālos vairākas reizes dienā, var palīdzēt jums zaudēt svaru. Apsveriet:

pusdienas pārtraukumu izmantojiet pastaigai
– brauciet ar velosipēdu uz darbu
– spēlējiet mīļāko sporta veidu

Lai paliktu motivēts, apsveriet iespēju atrast treniņu partneri vai pievienoties kādai interesentu grupai.

3. Atsakieties no smēķēšanas. Pilnībā! Daudzu ārsti un speciālisti uzskata, ka katra cigarete izdara neatgriezeniskas bojājuma izmaiņas asinsvados.

Smēķēšanas pārtraukšana uzlabo jūsu ABL holesterīna līmeni. Ieguvumus izjutīsiet diezgan lēni, ja atmests tiek savlaicīgi:
– trīs mēnešu laikā pēc smēķēšanas pārtraukšanas asinsrites un plaušu funkcija sāk pamazām uzlaboties
– gadu pēc pārtraukšanas jūsu sirds slimības risks ir uz pusi mazāks, nekā smēķējot.

4. Tieciet vaļā no liekā svara.

Pat daži lieki kilogrami veicina augstu holesterīna līmeni. Daži nelieli, bet nozīmīgi ieteikumi. Ja dzerat saldus dzērienus, pārslēdzieties uz tīru ūdeni. Uzkodas varētu būt gaisīgi popkorni vai sviestmaizes, bet sekojiet kalorijām. Ja jūs vēlaties kaut ko saldu, izmēģiniet šerbetu vai konfektes ar nelielu tauku saturu vai bez tā, piemēram, želejas pupiņas.

Meklējiet veidus, kā iekļaut ikdienas darbā vairāk darbības, piemēram, izmantojot kāpnes, nevis liftu vai liekot auto stāvvietā tālāk no sava biroja. Veiciet pastaigas darba pārtraukumu laikā. Centieties palielināt pastāvīgās aktivitātes, piemēram, ēdiena gatavošanu vai dārza darbu.

5. Dzeriet alkoholu tikai mērenos daudzumos.

Mērena alkohola lietošana ir saistīta ar augstāku ABL holesterīna (“labā) līmeni, bet ieguvumi nav pietiekami spēcīgi, lai ieteiktu alkoholu ikvienam.

Ja dzerat alkoholu, to dariet mēreni. Veseliem pieaugušajiem tas nozīmē līdz pat vienam t.s, dzērienam (40 g tīra alkohola) dienā visās vecumu grupās pieaugušām sievietēm un vīriešiem, kas vecāki par 65 gadiem, un līdz diviem dzērieniem dienā līdz 65 gadus veciem un jaunākiem vīriešiem.

Pārāk liels alkohola daudzums var izraisīt nopietnas veselības problēmas, tostarp paaugstinātu asinsspiedienu, sirds mazspēju un insultu. Kā arī alkohola lietošana samazina vēlmi pēc ikdienas aktivitātēm, kas ir jau cits riska faktors sirds slimību attīstībai.

Ja dzīvesveida izmaiņas tomēr nav pietiekamas ...

Dažreiz veselīgas dzīvesveida izmaiņas nav pietiekamas, lai samazinātu holesterīna līmeni. Ja ārsts iesaka medikamentus, lai palīdzētu pazemināt holesterīna līmeni, lietojiet tos, kā noteikts, vienlaikus mainot dzīvesveidu. Dzīvesveida izmaiņas var palīdzēt saglabāt zemāku zāļu devu. Tāpat arī ir iespējas normlizēt holesterīnu ar dabīgiem ārstniecisku augu līdzekļiem (skat. zemāk).

Mainot dzīvesveidu uzlabojās holesterīna zāļu efektivitāte
Sirds un asinsvadu veselības novērtējums, riska faktori, rīcība

Nozīmīgākie faktori, kas būtiski ietekmē sirdi un asinsvadus

PROBLĒMAS APRAKSTS

Ateroskleroze ir hroniska progresējoša artēriju slimība, kam raksturīga lipoīdu jeb taukvielu (holesterīns, triglicerīdi) nogulsnēšanās artēriju sieniņas iekšējā slānī (endotēlijs) un sekojošu asinsvadu nosprostošanos.

Galvenais mirstības cēlonis pasaulē joprojām ir sirds – asinsvadu slimības, kam iemesls ir asinsvadu ateroskleroze. Ateroskleroze ir vispārīgs apzīmējums veselam skaitam slimību, kā pamatā ir asinsvadu sieniņu bojājums ar sekojošiem asinsrites traucējumiem. Parasti ar aterosklerozi saprot tikai atmiņas pasliktināšanos, lai gan pirmkārt runa ir par sirdsdarbības traucējumiem (stenokardija, miokarda infarkts, pēkšņa nāve) un nopietniem smadzeņu asinsvadu bojājumiem (insults, demence). Arī paaugstināts asinsspiediens, nieru bojājumi vai impotence ir aterosklerozes izpausmes formas.

Aterosklerozes attīstīšanās ir komplekss process, kas sākās ar asinsvadu iekšējā slāņa nepareizu darbību – endotēlija disfunkciju, kas attīstās daudzus gadus pirms parādās pirmās sūdzības, vēl pirms taukvielas (holesterīns, triglicerīdi) ir uzkrājušās asinsvadu sieniņās un izveidojušas tā saucamās aterosklerotiskās ,,plātnītes” ar samazinātu vai pilnībā pārtrauktu asiņu piegādi dzīvībai svarīgiem orgāniem. Ateroskleroze rada neatgriezeniskas izmaiņas asinsvados, to funkcija pati no sevis vairs neuzlabojas. Maldīgs ir priekšstats, ka bojātos asinsvadus var “iztīrīt”, lietojot kādu no preparātiem. Tāpēc ir regulāri jānosaka holesterīna un triglicerīdu daudzums asinīs, paaugstinātu rādītāju gadījumā savlaicīgi izmantojot holesterīnu pazeminošus līdzekļus.

Sirdslēkme, jeb stenokardija rodas, ja sirds muskulis nesaņem pietiekami daudz skābekļa, apstākļos, kad sirds strādā smagāk nekā parasti. Tā var parādīties fiziskas slodzes, uztraukuma, nervu sistēmas pārslodzes, pārāk bagātas maltītes dēļ. Iemesls var būt pat tādas ikdienišķas darbības kā, piemēram, kāpšana pa trepēm.

Stenokardijas izpausmes ir diskomforts krūšukurvī aiz krūšu kaula, bet sāpes var variēt dažādās vietās krūtīs, retāk tās var būt arī epigastrijā (rajonā virs nabas, vidū pa kreisi), žoklī, rokās, plecos, pirkstos. Diskomfortu bieži raksturo kā spiedienu, žņaugšanu, smagumu, dažreiz kā dedzināšanu. Stenokardiju var pavadīt elpas trūkums, var būt arī vājuma sajūta, slikta dūša, nemiers, nāves bailes.

Stenokardijas lēkmes ilgums parasti ir 1–3 minūtes, kopumā nepārsniedzot 10 minūtes.

Stenokardijas tipisks iemesls ir traucēta sirds muskuļa asins apgāde, kas saistīta ar nepietiekamu apasiņošanu. To bieži izraisa aterosklerozes radīts sašaurinājums asinsvados, kas nosprostojis teju 90% asinsvada.

Trieka, jeb insults ir pēkšņs smadzeņu bojājums, kas rodas un attīstās asinsvada nosprostojuma dēļ – tādā gadījumā to sauc par išēmisku insultu jeb cerebrālu infarktu, vai arī asinsvada plīsuma dēļ – tādā gadījumā to sauc par hemorāģisku insultu.

Triekas cēloņi:

  • Išēmiska insulta biežākie cēloņi ir ateroskleroze smadzeņu vai kakla artērijās un sirds mirdzēšanas aritmija.
  • Hemorāģiska insulta biežākie cēloņi ir augsts asinsspiediens vai nepareizi veidots asinsvads (aneirisma).

To, kāda veida insults noticis, var diagnosticēt tikai, veicot galvas smadzeņu izmeklējumus.

Pietiekams asinsspiediens nodrošina organisma apgādāšanu ar dzīvībai nepieciešamo skābekli un barības vielām. Hroniski nepietiekama asinsspiediena gadījumā iet runa par sirds mazspēju. Tas atkarīgs no sirds saraušanās spēka, sirdsdarbības ātruma, cirkulējošo asiņu daudzuma un asinsvadu stāvokļa.

Hipertensija ir paaugstināts asinsspiediens. Šajā gadījumā artērijas ir sašaurinātas, neelastīgas – asinsspiediens paaugstinās. Mērot asinsspiedienu tiek ņemti vērā divi lielumi: augstākais, kas tiek dēvēts par sistolisko asinsspiedienu un raksturo asins spiedienu sirds saraušanās brīdi, kad asinis tiek iepludinātas artērijās, un zemākais, kas tiek dēvēts par diastolisko asinsspiedienu un atbilst asins spiedienam starp divām sirds saraušanās kustībām. Normāls asinsspiediens sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā ir 120/80 mmHg!

Holesterīns atrodas gandrīz visos organisma audos un ir nepieciešams tā normālai funkcionēšanai.
Zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns tiek pieskaitīts sliktajam, savukārt augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns ir labais. Ja uz paaugstināta kopīgā holesterīna fona ir pazemināta labā holesterīna frakcija un palielināta sliktā, risks saslimt ar kardiovaskulārajām slimībām ir krietni augstāks.

Ārstniecisks līdzeklis holesterīna normalizēšanai veic divas svarīgākās darbības aterosklerozes attīstības mazināšanā:

  • Samazina holesterīna līmeni
  • Pasargā sirds-asinsvadu iekšējo sieniņu (endotēliju) no aterosklerotiskiem bojājumiem

Terminoloģija:

holesterīna līmenis asinīs

„labais” holesterīns

„sliktais” holesterīns

Kopējais holesterīns

Mērķis:

– kopējais holesterīns zem 5,0 mmol/l

– “sliktais” holesterīns (ZBL-H) zem 3,0 mmol/l

– ”labais” holesterīns (ABL-H) virs 1,0 mmol/l

Augsta holesterīna ārstēšanai izmanto vairāku medikamentu grupu preparātus, ka pazīstamāksos un visvairāk lietotos var izcelt tā saucamos statīnu grupas medikamentus.

1. Statīni

2. Žultsskābju sekvestranti

3. Holesterīna uzsūkšanās inhibitori.

4. PCSK9 inhibitori

Dabīgie statīni.

Dabīgie statīni ir uztura bagātinātāji, kas var būt efektīvi un noderīgi, lai pazeminātu holesterīna līmeni.

Sarkanie rauga rīsi

Sarkanās rauga rīsi ir rauga produkts, kas aug uz rīsiem. Dažās Āzijas valstīs tā ir sen zināma uztura sastāvdaļa. Kā papildinājums tas tiek izmantots, lai ārstētu dažādus veselības stāvokļus, tostarp augstu holesterīna līmeni, caureju un grēmas.

Sarkanā rauga rīsu aktīvā sastāvdaļa ir savienojums, ko sauc par monakolīniem, kas bloķē holesterīna ražošanu. Tā ir arī sastāvdaļa, kas atrodama statīnos, piem. – lovastatīnā. Saskaņā ar Mayo klīnikas datiem, izmantojot sarkanos rauga rīsus, var samazināt kopējo holesterīna līmeni asinīs un triglicerīdu līmeni.

Pēdējos gados zinātnieku uzmanību ir piesaistījis dabisko statīnu avots – Ķīnas sarkanā rīsu rauga ekstrakts. Sarkanais rīsu raugs ir Monascus purpureus fermentēti rīsi.
Mūsdienās sarkanā rīsu rauga preparātus lieto hiperlipidēmijas (hiperholesterinēmijas, hipertrigliceridēmijas un kombinētās hiperlipidēmijas) gadījumā, kā arī sirds un asinsvadu sistēmas veselības uzlabošanai un profilaksei. Vairāki pētījumi pierāda, ka sarkanais rīsu raugs ir efektīvs līdzeklis cīņā ar lipīdu vielmaiņas traucējumiem.
Sarkanais rīsu raugs satur savienojumus, kas efektīvi samazina seruma lipīdu daudzumu, tie ir: statīni, mononepiesātinātās taukskābes, izoflavoni, b sitosterols, kampesterols un stigmasterols.
Sarkanā rīsu rauga ekstrakts satur 10 dažādus dabīgos statīnus – monakolīnus. Visplašāk pārstāvēts ir monakolīns K.

Pētījumi rāda, ka sarkanā rīsu rauga ekstrakts var:
•samazināt ZBL (slikto) holesterīnu un triglicerīdu līmeni plazmā;
•paaugstināt ABL (labo) holesterīnu ;
•samazināt kardiovaskulāro sirds slimību attīstības risku;
•samazināt atkārtoto infarktu gadījumu skaitu;
•samazināt mirstību.


Pat ja jūs lietojat medikamentus vai uztura bagātinātajus, jums joprojām vajadzētu realizēt veselīga dzīvesveida ieradumus. Veiksmīgas izmaiņas uzturā un pietiekamas regulāras fizisko aktivitāšu nodrošināšana ir efektīvi līdzekļi, lai samazinātu holesterīna līmeni.

Slodzes fiziskās aktivitātes palīdz zaudēt svaru un paaugstināt augsta blīvuma lipoproteīnu (ABL) holesterīna līmeni. ABL holesterīns ir pazīstams kā “labs” holesterīns, un pasargā jūs no sirds slimībām. Mēģiniet 30 līdz 60 minūtes dienā veltīt mērenām kardio aktivitātēm.

Diēta un citas labvēlīgas dzīvesveida pārmaiņas ietekmē ateroģenēzi (aterosklerotisku izmaiņu veidošanašās asinsvados) tieši vai caur ietekmi uz tradicionāliem riska faktoriem: lipīdiem, asinsspiedienu, glikozes līmeni, kā arī uz subklīnisko iekaisumu un insulīna rezistenci.

Tradicionāli lipīdus (“holesterīnu”) novērtē tukšā dūšā, tomēr nesen tika pierādīts, ka tukšā dūšā un pēc ēšanas kopējais holesterīns, “labais” un “sliktais” holesterīni, dod līdzīgus rezultātus. Riska prognozēšanas nolūkā līmenim, kas nav noteikts tukšā dūšā, ir tikpat liels prognostisks spēks kā līmenim, kas noteikts tukšā dūšā. Lipīdu līmeni, kas nav noteikts tukšā dūšā, var izmantot skrīningā un vispārējai riska prognozēšanai.

Personas, kurām jaapsver lipoproteīna skrīninga nepieciešamība:

  1. Priekšlaicīga kardiovaskulāra saslimšana
  2. Pārmantota hiperholesterenēmija.
  3. Priekšlaicīga kardiovaskulāra saslimšana ģimenes anamnēzē.
  4. Kardiovaskulāras slimības recidīvs, neņemot vērā optimalu lipīdu līmeni pazeminošu terapiju.

Dabas vielas, kurām ir plaši pētīta to labvēlīgā ietekme uz sirds un asinsvadu veselību

Resveratrols ir ķīmisks savienojums, kas parasti sastopamss vīnā, meža ogās (mellenes), dārza ogas (aronijas) vīnogās, zemesriekstos. Resveratrols pieder pie flavonoīdiem, kas ir dabīga spēcīgu antioksidantu grupa. Izteikta resveratrola bioaktivitāte ir pierādīts daudzos pētījumos, kas apstiprina tā spēju lai palīdzēt veicināt sirds un asinsrites veselību. Tas tagad tiek uzskatīts par vienu no labākajiem sirds uztura bagātinātājiem, kas ir pieejami.

Kā Resveratrols var palīdzēt veicināt sirds veselību

Resveratrola antioksidanta īpašības var palīdzēt aizsargāt arteriju endoteliālo pārklājumu (asinsvadu iekšējā sieniņu) no oksidatīviem bojājumiem, kas nodrošina, ka asinis plūsmai neveidosies šķēršļi vai pilnīgi nosprostojumi un caur tiem ķermenis saņems adekvātu asiņu daudzumu . Resveratrols arī veicina slāpekļa oksīda ražošanu endotēliā, kas ir viens no spēcīgākajiem asinsvadu paplašinātājiem.

Niacīns

Niacīna, kas pazīstams arī kā B3 vitamīns, ir vitamīns, kas ir ūdenī šķīstošs un ir sastopams diezgan daudzos pārtikas produktos. Niacīns ir atrodams raugā, pienā, zivīs, olās, pupās, dārzeņos, graudos un citur. Niacīns ir nepieciešams organisma šūnām, lai pareizi izmantot taukus un cukuru. Tas ir nepieciešams, lai metabolizētu (pārstrādātu) pārtiku, un niacīns tiek patērēts katru dienu, jo organisms nespēj uzglabāt to. Niacīna trūkums veicina stāvokli, ko sauc pelagru un simptomi ir izziņas traucējumi, ādas iekaisumi un gremošanas problēmas. Niacīns ir nozīmīgs sirds veselības uztura papildinājums jo tas spēj paaugstināt labā holesterīna līmeni organismā, kas ir labvēlīgs sirdij un asinsrites sistēmām.

Vitamīns D

Vitamīns D ir taukos šķīstošs vitamīns, ka ķermenis ražo endogēni, kad saules gaisma nokļūst uz ādas. Tas pastāv arī dažos pārtikas produktos un dažreiz tiek pievienots pārtikai. D vitamīns ir svarīgs tam, kā ķermenis izmanto kalciju, lai veidotu un nostiprinātu kaulus. Ir svarīgi arī modulēt šūnu augšanu, mazināt iekaisumu, atbalstīt imūnsistēmu, regulēt insulīna līmeni un atbalstīt sirds un asinsvadu veselību.

D vitamīna deficīts ir ļoti bieži un ir saistīts ar augstu asinsspiedienu, diabētu, iekaisumiem, perifēro artēriju slimībām, sastrēguma sirds mazspēju un sirdslēkmēm. Tā kā D vitamīna deficīts ir daudzu sirds un asinsvadu un sirds slimību riska faktors, D vitamīna papildināšana var palīdzēt samazināt sirds-asinsvadu slimību attīstības risku.

B grupas vitamīni

B-kompleksa vitamīni ietver visiem zināmos būtiskus ūdenī šķīstošos vitamīnus.

Tiamīns (B1) ir nepieciešams, lai pārveidotu pārtiku enerģijā. Riboflavīns (B2) arī veic līdzīgas f-jas un arī pārstrādā aminoskābēs, un aktivizējot vitamīnu B6 un folijskābes. Pantotēnskābe (B5) ir nepieciešams Krebsa cikla enerģijas izstrādei. Piridoksīns (B6) ir nepieciešams, lai apstrādātu visas aminoskābes, kas ir kā celtniecības bloki proteīnu veidošanai. Biotīns (B7) ir koenzīms, lai metabolizētu taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus. Folijskābe ir vajadzīga, lai uzturētu šūnu augšanu organismā. Visbeidzot, kobalamīns (B12) ir nepieciešams nervu sistēmai, lai tā darbotos, kā arī DNS replikācijas procesiem .

Koenzīms Q10 (CoQ10) ir vitamīniem līdzīga viela un arī antioksidants, konstatēts katrā šūnā, kas ir cilvēka organismā. Tas ir atrodams nelielā daudzumā dažādos pārtikas produktos, bet ir atrodams arī lielākos daudzumos liellopu gaļā, sojas eļļā, sardīnēs un zemesriekstos. Kā koenzīms, CoQ10 palīdz fermentatīvos procesos, piemēram, uztura pārstrādē un tas palīdz uzturēt veselīgu sirds un skeleta muskuļus. Ir atrasts, ka tas ir ļoti augsta koncentrācija sirds muskuļos. CoQ10 ir divās dažādās formās: ubikinolā un ubikinonā. Ubiquinol ir CoQ10 aktīvā antioksidanta forma un ubikinonu veidojas oksidētā forma, kas cilvēka organismā tiek daļēji pārveidota par ubikinolu.

Šķiedrvielu uztura bagātinātāšana papildina uzturu ar šķīstošām un nešķīstošām šķiedrvielām. Šķīstošās šķiedras ir šķīstošas ūdenī un tām ir konsistence, kas ir līdzīga želatīnam. Nešķīstošā šķiedra paliek samērā neskarta visā gremošanas procesā un ir cieta pati par sevi. Šķīstošā šķiedra pazemina holesterīnu un pazemina cukura līmeni asinīs, bet nešķīstoša šķiedra uzlabo gremošanas sistēmas veselību, palīdzot iztīrīt zarnu un uzlabot zarnu kustību. Tā kā šķiedras attīra jūsu zarnu, tās palīdz arī detoksicēt ķermeni un atbalstīt imūnsistēmas veselību. Šķiedra arī var darboties kā prebiotiska, dodot barības vielas veselīgajām baktērijām zarnās.

Kā šķiedras piedevas var palīdzēt veicināt sirds veselību

Šķiedrvielas var samazināt slikto holesterīnu un vienlaikus paaugstināt labo holesterīnu, kas ir riska faktors vairumam sirds un asinsvadu slimību.

Polikozanolsl ir taukos šķīstošs savienojums, kas ir iegūts no Kubas cukurniedrēm. Lai gan tas nāk no cukura rūpniecības, tas nav cukurs. Tas faktiski nāk no cukurniedfru vaska ārējā pārklājuma.

Polikozanols pazemina ZBL holesterīna un kopējā holesterīna saturu asinīs. Aktīvā sastāvdaļa polikozanols, ko saur arī par octakozanolu. Kopumā, ir bijuši 30 pētījumi, kas ir nonākuši pie secinājuma par tā labvēlīgu ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu. Lai gan savienojums sākotnēji tika atklāts cukurniedēs, to var atrast arī kviešos un bišu vaskā.

Zaļās tējas ekstrakts būtībā ir zaļā tēja īpašā formā ka uztura papildinājums, izmantots, lai saņemtu polifenolus (zināms arī kā antioksidanti), kas atrodas zaļā tējā. Viens no visvairāk pētītiem polifenoliem zaļajā tējā saucas catehīns. Zaļās tējas ekstraktā ir arī kofeīns, kas var darboties kā alternatīva kafijai.

Sarkanais rīsu raugs satur savienojumus, kas var samazināt seruma lipīdu daudzumu, tie ir: statīni, mononepiesātinātās taukskābes, izoflavoni,

b sitosterols, kampesterols un stigmasterols.

Sarkanā rīsu rauga ekstrakts satur 10 dažādus dabīgos statīnus – monakolīnus. Visplašāk pārstāvēts ir monakolīns K.

Vairāki pētījumi pierāda, ka sarkanā rauga rīsu ekstrakts ir efektīvs līdzeklis cīņā ar lipīdu vielmaiņas traucējumiem.

Dabas vielu ārtsnieciskie līdzekļi sirds un asinsvadu veselībai

Back To Top