skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

Alternatīvas Terapijas Augstam Holesterīnam

Alternatīvas terapijas augstam holesterīnam

Alternatīvas terapijas augstai holesterīna līmeņa ārstēšanai

Ir zināmi daudzi vairāk vai mazāk alternatīvi līdzekļi taukvielu vielmaiņas normalizēšanai, jeb vienkāršoti – holesterīna līmeņa pazemināšanai. Bet, pirms izvēlaties kādu uztura bagātinātāju vai alternatīvu terapijas paveidu, apskatīsim dažos zinātniskos pētījumos un novērojumus, kas publicējuši datus par dabīgiem produktiem, kas pozitīvi ietekmē lipīdu – holesterīna vielmaiņu.

Daži no augu izcelsmes dabas vielām un uztura bagātinātājiem, kas var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni, ir:

1. Ķiploki. Saskaņā ar dažiem pētījumiem ķiploki var samazināt kopējā holesterīna līmeni asinīs par dažiem procentu punktiem, bet tikai īstermiņā. Tomēr citi pētījumi liecina, ka tas var nebūt tik labvēlīgs, kā sākuma domāja un cerēja. Ķiploki var paildzināt asiņošanas un asins recēšanas laiku, tāpēc ķiploku un ķiploku piedevas nevajadzētu lietot pirms operācijas vai ar asins koagulācijas aizkavēšanas medikamentiem.

2. Šķiedrvielas. Ņemot palīgā barību vai piedevas ar lielāku šķiedrvielu daudzumu, lai palīdzētu sasniegt vēlamo ikdienas šķiedru uzņemšanas līmeni, var samazināt vispārējo holesterīna līmeni un īpaši ZBL (sliktu) holesterīnu. Piemēri ir psilijums, metilceluloze, kviešu dekstrīns un kalcija polikarbofils. Ja lietojat šķiedrvielu piedevas, palieliniet to daudzumu lēnām, nepārspīlējiet. Tas var palīdzēt novērst gāzu veidošanos un krampjus. Ir svarīgi arī dzert pietiekami daudz šķidruma piepalielinām šķiedru devām.

3. Sarkanā rauga rīsi: pētījumos par sarkanā rauga rīsiem konstatēts, ka holesterīns tiešām pazeminās un tas tika konstatēts bezrecepšu uztura bagātinātājā Cholestin. Tomēr 2001.gadā FDA ņēma Cholestin nost no plauktiem, jo tajā bija lovastatīns (akt. viela Monakolīns K, dabīgais statīnu pirmavots) – savienojums, kas atrodams holesterīna recepšu medikamentā Mevacor. Pārformulētais “Cholestin” vairs nesatur sarkanos rauga rīsus. Citi Amerikas Savienotajās Valstīs patlaban pieejamie sarkanie rauga rīsu saturošie uztura bagātinātāji var saturēt tikai ļoti mazu lovastatīna/ monakolīna K līmeni. FDA neļauj popularizēt sarkanos rauga rīsus holesterīna pazemināšanai, iespējams, tieša konflikta dēl ar sintētiskiem statīniem, kas ir šīs dabas vielas pēcteči. Ir zināms, ka sarkanā rauga rīsi pazemina holesterīnu pie devas 10 mg Monakolīna K, līdz ar to ir skaidrs, ka atļaujot būt ASV tirgū tikai ar mazām devām, dabīgie statīni no sarkanā rauga rīsiem vairs nespēj konkurēt ar recepšu medikamentiem. No patērētāju viedokļa būsu svarīgi zināt, cik daudz Monakolīna K ir konkrētajā preparātā. Ja tas nav atrodams uz etiķetes, vai arī ir uzrādīts tikai kopējais sarkanā rauga rīsu daudzums, bez Monakolīna K izcelšanas, tad nav arī zināms, vai var gaidīt kādu efektu attiecībā uz galveno darbību – holesterīna samazināšanu.

Publikācijas, atsauces:

Sarkanā rauga rīsi (SRR) pazemina holesterīna līmeni ārstiem – dubultakls, placebo kontrolēts randomizēts pētījums
Rezultāti:

ZBL (zema blīvuma lipoproteīnu) holesterīns tika pazemināts ar 36 mg / dl (22%) un kopējā holesterīna līmeni par 37 mg / dl (15%) intervences grupā. Šis rezultāts bija statistiski nozīmīgs salīdzinājumā ar kontroles grupu, kurā netika novērots kopējā holesterīna un ZBL samazināšanās (p <0,001). CK (kreatīnkināzes) izplatības atšķirība vai ziņojumi par blakusparādībām starp pētījuma grupām bez būtiskām atšķirībām. 5/31 intervences grupas dalībniekiem lipīdu līmeni pazeminošais efekts izraisīja sirds mazspējas riska samazināšanos, mērot ar SCORE (sistēmiskā koronārā riska novērtēšana).

Secinājumi
Pētījumā SRR sastāvs bija efektīvs holesterīna un ZBL holesterīna līmeņa samazināšanai šajā pētījumā. SRR terapija var būt piemērota un salīdzinoši labi pētīta alternatīva pacientiem, kuri nepanes sintētiskos statīnus vai kuriem ir iebildumi pret farmakoloģisko lipīdu pazemināšano līdzkļu izmantošanu.
Izmēģinājuma reģistrācija:

Clinicaltrials.gov, Nr: NCT01558050

4. Polikosanols: ražots no cukurniedrēm, polikosanols vairākos pētījumos efektīvi pazemināja ZBL holesterīnu. Lielākā daļa poliisanola bagātinātāju, satur polikosanolu, kas ekstrahēts no bišu vaska, nevis cukurniedru polikosanolu. Nav pierādījumu, ka polikosanols, kas iegūts no bišu vaska, var pazemināt holesterīnu. Lai noteiktu tā efektivitāti un drošību holesterīna līmeņa pazemināšanā, ir vajadzīgi papildu pētījumi par bišu vaska polikosanolu.

Izpratne par augstu holesterīna līmeni

Holesterīns ir viens no asins taukvielu veidiem. Nepieciešamo holesterīna daudzumu organisms sintezē aknās, tāpat arī tas tiek saņemts no ēdieniem, ko ēdat. Jūsu gēni jeb ģenētiska predizpozīcija (nosliece, tendence), vecums, diēta, aktivitātes līmenis un citi faktori ietekmē augsta holesterīna līmeņa rašanās risku.

Augsts holesterīns ir viens no galvenajiem sirds slimību riska faktoriem. Tas palielina izredzes uz sirds slimību un sirdslēkmju (stenokardija, infarkts) attīstību. Tas var arī palielināt insulta risku. Jo īpaši paaugstināts zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna līmenis paaugstina šo slimību risku. ZBL holesterīnu bieži sauc par “slikto” holesterīnu.

Ja ir augsts holesterīna līmenis, ārsts var izrakstīt zāles vai ieteikt būtiskas dzīvesveida izmaiņas. Piemēram, ķermeņa masas samazināšanu, fiziskās aktivitātes palielināšanu (aerobie jeb t.s. kadrio treniņi), veselīgu uztura ēdināšanu un smēķēšanas atmešanu, kas kopuma var ievērojami palīdzēt samazināt holesterīna līmeni, pat ģenētiski predisponētām personām.

 

Leave a Reply

Back To Top