skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

6 Ieguvumi Veselībai, Ko Sniedz Mārdadzis

6 ieguvumi veselībai, ko sniedz mārdadzis

Mārdadzis (Silybum marianum) veicina smadzeņu un aknu veselību, detoksikāciju un vēl sniedz daudz ko citu

No plašā ārstniecības augu klāsta, kas ir piesaistījis cilvēku uzmanību, izteikts violetas nokrāsas zieds ar smailajām lapām ir daudz pētīts un izmantots tā detoksikācijas īpašību dēļ. Stāsts par mārdadzi sākās jau ļoti sen, simtiem un tūkstošiem gadu sen to cilveki jau ir izmantošanu veselibas nolūkos. Saskaņā ar Reičela Robineta, reģistrēta ārstniecības augu pētnieka un zinātāja, holistiskās veselības praktizētāja un Pharmakon Supernatural dibinātāja, mārdadzis ir izmantots visā Eiropā kopš 13. un 14. gadsimta, lai palīdzētu atbalstīt veselīgu aknu darbību. Tam ir arī plaši izplatīta un jau pat arhaiska vēsture, izmantojot tradicionālajās Indijas (Ājurvēdas) un Ķīnas modalitātēs. Bet vai mārdadža pielietojums joprojām ir aktuāls arī mūsdienās? Jautājums: kā tieši šis ievērojamais augs iekļaujas mūsdienu pasaulē?

Kas ir mārdadzis?

Mārdadzis jeb Silybum marianum ir Asteraceae dzimtas pārstāvis, kurā ietilpst arī saulespuķes un margrietiņas. Šī auga nosaukums cēlies no tā sasmalcināto lapu baltās, pienainās sulas (piena mārdadzis), un tas darbojas kā spēcīgs antioksidants ar raksturīgām pretiekaisuma īpašībām, kas padara to labvēlīgu daudzām dažādām organisma funkcionējošām sistēmām.

Sākot ar spēcīgu, mērķtiecīgu atbalstu veselibai, ko mārdadzis pirmkārt jau sniedz vienmēr tik strādīgajām aknām un beidzot ar spēju stimulēt imūnsistēmu un pat veicināt ādas veselību — mārdadzis sniedz daudz svarīgu ieguvumui, ko var izmantot, lai stiprinātu un pasargātu organismu. Šī botāniskā līdzekļa unikālais spēks ir tās fitoelements silimarīns.

Silimarīns it tas, kura unikālās bioloģiskās īpašības sniedz veselības priekšrocības organismam. Līdz ar to šī auga botāniskā ģints un to sugu kombinācija, Silybum marianum, mārdadža augu ekstrakta forma var tikt praktiski izmantojama, sākot no kapsulām un beidzot mārdadža tēju. Silimarīns dažkārt tiek atdalīts no mārdadža sēklu ekstrakta, lai tā koncentrēto formu iekļautu produktos vai preparātos, savukārt citkārt tiek izmants viss silimarīnu spektrs. Tā kā tas ir augu izcelsmes līdzeklis, mārdadzis tradicionāli ir apvienots kopā ar citiem augiem, lai izveidotu sarežģītas dabasvielu formulas, kas uzlabo tā aktivitāti un efektivitāti. Silimarīns labi sader ar lakricas sakni, kurkumu un citiem augiem (protams, atkarībā no paredzētā pielietojuma). Lai gan uztura bagātinātājos parasti tiek izmantotas sēklas, mardadža lapas arī var tikt izmantotas, piemēram kā gremošanas rūgtviela, lai atbalstītu gremošanu, detoksikāciju, izvadīšanu un daudz ko citu. Mārdadža lapas un ziedus var pat izmantot vienkārši uzturā, kas būtu kā dārzenis salātos un vai citos ēdienos. Tagad iedziļināsimies sīkāk par mārdadža priekšrocībām, kāpēc tas varētu būt iekļauts preparātu forma mūsu ikdiena un vai šis ilgstoši izmantotais ārstniecības līdzeklis joprojām sniedz pievienoto vērtību arī mūsdienigai modernai pasaulei.

6 mārdadža sniegtās priekšrocības veselībai

Varam tikai apstiprināt, ka mārdadzim ir vairākas nepārspējamas īpašības, kuras jau no seniem laikiem ir lietderīgi izmantotas cilvēka veselības stavokļa uzlabošanai. Izpētīsim dažādos veidus, kā šis dinamiskais purpursarkanais augs var uzlabot aknu veselību, palīdzēt regulēt cukura līmeni asinīs, uzturēt kognitīvās (izziņas) funkcijas, kopt ādas veselību un palīdzēt uzturēt imūnsistēmu vislabākajā formā:

1. Nodrošina nozīmīgu atbalstu vispārīgai aknu veselībai

Droši var teikt, ka mārdadža labvēlīgā ietekme uz aknām ir padarījusi to tik populāru arī mūsdienu sabiedrības veselības aprūpē. Iedarbojoties uz brīvajiem radikāļiem, kas rodas, aknām sadalot toksiskos savienojumus (t.i., kā daļu no mūsu ķermeņa dabiskajiem un kritiskajiem detoksikācijas ceļiem), mārdadzis palīdz aizsargāt aknas un to svarīgākās fizioloģiskās funkcijas. Mārdadzis veicina I fāzes aknu detoksikāciju un uzlabo atjaunošanos procesus aknās. Ar to atbalsts musu “primārajam detoksikācijas orgānam” nebeidzas — aknu atbalsts ir svarīgs arī vispārējai veselībai, jo īpaši hormonu līdzsvaram, ādas problēmu risinājumam un sistēmiskai homeostāze. 2015. gada pārskatā, kas publicēts žurnālā Antioxidants, tika atklāts, ka mārdadža silimarīna fitoķīmiskā iedarbība atbalsta arī glutationa (pazīstams arī kā “galvenais antioksidants”) ražošanu, kas ir ļoti svarīgs antioksidants ar ievērojamu detoksikācijas efektu.* Mārdadzis palīdz izvadīt toksīnus, kas uzkrājušies aknās, kā arī palīdz atjaunot aknu šūnas, kuras skārusi paaugstināta toksīnu iedarbība. Saskaņā ar Phytocology Research pārskatu, silimarīns lielā mērā atbalsta aknas, aizsargājot tās un darbojas kā toksīnu bloķēšanas līdzeklis, kavējot toksīnu saistīšanos ar aknu šūnām. Runājot par toksīniem, daži cilvēki izmanto mārdadža detoksicējošās īpašības, lai novērstu alkohola lietošanas sekas. Veids, kā mārdadzis palīdz regulēt aknu enzīmus, ļauj organismam labāk izturēt apkārtējās vides toksīnus. Lai gan aknu veselība ir galvenais iemesls mārdadža lietošanai, šis augs atbalsta arī citu organisma sistēmu darbību.

2. Veicina nieru darbību

Aknas nav vienīgais eliminācijas orgāns, ko palīdz atbalstit silimarīns; tas līdziga veida veicina ari nieru veselību, piemēram, mārdadzis palīdz aizsargāt nieru šūnas, veicinot olbaltumvielu un nukleīnskābju sintēzi. Turklāt silimarīna nieru attīrošās funkcijas veicina optimālu nieru darbību un atbalsta organisma dabiskos detoksikācijas procesus, kas, savukārt, stiprina visa ķermeņa veselību.

3. Palīdz regulēt cukura līmeni asinīs

Mārdadzis veicina vielmaiņas veselību, modulējot cukura līmeni asinīs un jutību pret insulīnu. Enzīms aldozes reduktāze var izraisīt sorbīta uzkrāšanos apstākļos, kad ir augsta glikozes koncentrācija noteiktos orgānos (piemēram, tīklenē un nierēs). Un, kā izrādās, mārdadzis darbojas kā aldozes reduktāzes inhibitors un veicina vielmaiņas veselību visā organismā. Ikdienas cukura līdzsvara stabilizēšana asinīs ir reāls ieguvums, taču tiem, kam ir problēmas ar cukura līmeni asinīs,obligāti ir jākonsultējas ar savu veselības aprūpes sniedzēju, lai noskaidrotu, vai mārdadža piedeva būtu piemērota un noderīga viņu personalizētajām vajadzībām.

4. Palīdz uzturēt kognitīvās funkcijas

Toksisko metabolītu izvadīšanas orgāni nav vienīgās sistēmas, kas gūst labumu no mārdadža — silimarīna neiroprotektīvās īpašības palīdz arī kognitīvām funkcijām un arī vispārējai smadzeņu veselībai. Saskaņā ar CNS Neuroscience & Therapeutics pārskatu, silimarīnam piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības, kas aizsargā neironus no oksidatīvā stresa, kas ir galvenais, lai saglabātu smadzeņu veselību un darbību, jo īpaši vecumā.

5. Rūpes par ādas veselību.

Mārdadža neitralizējošā iedarbība uz oksidatīvo stresu padara to par ideālu tīras, veselīgas ādas atbalstu loti dažādās ikdienas situācijās. 2019. gada Molecules pārskatā tika atklāts, ka silimarīnam piemīt antikolagenāzes un antielastāzes aktivitāte, kas nozīmē, ka tas aizsargā kolagēna sadalīšanos un veicina ādas izturību un elastību. Turklāt silimarīns palīdz aizsargāt pret pilna spektra saules starojuma (jeb saules UV staru) ietekmi. Mārdadža sēklu tinktūru, kas apvienota ar diždadža sēklām un omega-3 taukskābēm, var izmantot, lai barotu un mitrinātu āda. To izmanto pat dažos ādas kopšanas līdzekļos. Ko tik šis augs vēl nevar?

6. Imūno funkciju atbalsts

Saskaņā ar International Immunopharmacology 2017. gada pārskatu, mārdadzim ir spēcīga imūnmodulējoša iedarbība, tostarp spēja gan stimulēt, gan nomākt imūnsistēmu, kas ir svarīga dažādās situācijās. Tas daļēji ir saistīts ar silimarīna spēju demonstrēt gan antioksidantu, gan pretiekaisuma darbību, kas vajadzības gadījumā atbalsta veselīgu iekaisuma reakciju šūnu līmenī.

Lietderīgais par mārdadzi, ko vērts iegaumēt un atcerēties

Mārdadža pozitīvā un daudzfunkcionālā ietekme uz organismu ļauj noprast, kāpēc tas ir bijis tik iecienīts augu izcelsmes līdzeklis tik daudzās kultūrās un paaudzēs. Ilgmūžības eksperts Sergejs Jangs to pat nosauca par vienu no saviem iecienītākajiem un nepietiekami novērtētajiem uztura bagātinātājiem (kopā ar jūraszālēm un ķiplokiem). Mārdadža nepārspējamās īpašības dod pamatojumu tā izmantošanai Hepasan kompleksa sastāvā kā ikdienas aknu detoksikācijas līdzekli ar iekļautu augstas kvalitātes Eiropas mārdadzi (kas ir 80% no kopējā silimarīna). Hepasan apvieno sevī piecas sastāvdaļas (Holīna bitartrāts, mārdadža (Silybum marianum) sēklu sausais ekstrakts (silimarīns 80%), pienenes (Taraxacum officinale) saknes sausais ekstrakts 4:1, artišoka (Cynara scolymus) lapu sausais ekstrakts 4:1) lai sekmētu un atbalstītu organisma ikdienas daudzveidīgās detoksikācijas vajadzības.

Back To Top