skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

Nervu sistēmas veselības novērtējums, miega traucējumi, stress un depresija

Nozīmīgākie faktori, kas būtiski ietekmē nervu sistēmas darbību

PROBLĒMAS APRAKSTS

Stresa definīcija

Stress ir cilvēka vai dzīvnieka organisma un psihes kompleksveida reakcija uz emocionāli ļoti spēcīgu kairinājumu, signālu, vai problēmsituāciju.[1] Lietpratēji stresa stāvoklī izšķir trauksmes, rezistences un izsīkuma stadiju. Trauksmes stadijā notiek organisma aizsargspēju mobilizēšana, fizioloģiska “cīņas vai bēgšanas reakcija.”[2]

Stress ir sindroms, simptomu komplekss ar īpašu nozīmi un pielietojumu psiholoģijā,[3] fizioloģijā[4] un medicīnā.[5] Sabiedrībā un populārā kultūrā stress reizēm vispārināti apzīmē[6] psiholoģisku sasprindzinājumu un nomāktību. Stress esot tas, ko izjūt, kad dzīves sarežģījumi ir pārāk smagi. Tā esot neatbilstība, līdzsvara trūkums starp situācijas prasībām un spējām. Tā esot dabīga atbildes reakcija situācijā, kad piedzīvojam pārāk lielu spiedienu. Pastāv arī jēdzieni skolotāju stress[7] un stress darbā,[8] kas esot nedrošība, neīstenojamas prasības un atbalsta trūkums.[9]

Stresa pazīmes

 • Menstruālā cikla traucējumi
 • Komunikācijas traucējumi
 • Nepacietība, steiga
 • Galvassāpes, diskomforta sajūta
 • Gremošanas traucējumi
 • Nagu graušana, zobu griešana
 • Pazemināts vai paaugstināts cukura līmenis asinīs
 • Papildus nepieciešamība pēc miega
 • Liels nogurums, taču nevar iemigt
 • Pēkšņs svara zudums vai pieaugums
 • Mainīgs asinsspiediens
 • Atkārtota saslimšana ar gripu, saaukstēšanās
 • Muskuļu sāpes
 • Matu izkrišana
 • Aizmāršība, atmiņas traucējumi
 • Nervoza runāšana
 • Pastiprināta ēstgriba
 • Augsts holesterīna un triglicerīdu līmenis
 • Pārmērīgs nogurums

Miega problēmas

Miega trūkums mēdz uzkrāties dažu mēnešu laikā. Pirmā pazīme, kas liecina par hronisku miega deficitu ir intelektuālo spēju pasliktināsanās. Jūs pamanāt, to, ka sākat biežāk kļūdīties un jūsu rīcība kļūst neloģiska un haotiska. Samazinās koncentrēšanās spēja un spēja mācīties. Kļūst grūtāk pieņemt racionālus lēmumus. Sākat izjust enerģijas trūkumu.

Trauksme kā nervozitātes forma

Trauksme ir normāla reakcija uz stresu un var būt noderīga dažādās situācijās: tā var brīdināt par draudošām briesmām, sagatavoties tām un nezaudēt modrību. Ja trauksme kļūst pārmērīga, nepamatota un izraisa organisma funkcionēšanas traucējumus ikdienā, tā uzskatāma par patoloģisku. Ilgstošs stress veicina bioķīmiskas un strukturālas izmaiņas CNS, tāpēc pasliktinās darbaspējas un sociālā funkcionēšana, tātad ir būtiski trauksmi diagnosticēt laikus un ārstēt.

Trauksmes diagnosticēšanu apgrūtina pavadošo somatisko un fizisko simptomu daudzveidība, bieži vien tā slēpjas aiz medicīniski neizskaidrojamiem simptomiem. Svarīgs aspekts ir novērtēt, vai pacientam nav kāda nopietna somatiska slimība, kas var provocēt vai veicināt trauksmes attīstību.

Depresija kā saslimšana

Depresija ir saslimšana, kas ietekmē emocijas, domas, uzvedību un fiziskās ķermeņa reakcijas. Ikviens kādā dzīves brīdī var justies noskumis vai nelaimīgs, taču tas ne vienmēr nozīmē, ka sākusies depresija. Depresija traucē pilnvērtīgi veikt ikdienas aktivitātes, var pat parādīties domas, ka dzīvot nav vērts. Svarīgi laikus vērsties pie speciālista, lai noteiktu depresijas veidu
un saņemtu atbilstošu palīdzību.

Mūsdienās depresija ir ārstējama slimība.Depresija skar 10% no visiem pieaugušajiem, bet starp ĢĀ pacientiem (hroniskajiem slimniekiem – tiem, kas nāk katru mēnesi) tie noteikti ir visi 50% un vairāk. Depresija bieži ir „paslēpta” zem citas slimības „maskas”. Depresijas sekas ir: pazaudētas darba dienas, šķirtas ģimenes, pašnāvības utt.
Bet to ļoti labi var atpazīt un izārstēt.

Dabas vielas un mikroelementi, kuriem ir plaši pētīta to labvēlīgā ietekme uz nervu sistēmas veselību

Resveratrols ir ķīmisks savienojums, kas parasti sastopamss vīnā, meža ogās (mellenes), dārza ogas (aronijas) vīnogās, zemesriekstos. Resveratrols pieder pie flavonoīdiem, kas ir dabīga spēcīgu antioksidantu grupa. Izteikta resveratrola bioaktivitāte ir pierādīts daudzos pētījumos, kas apstiprina tā spēju lai palīdzēt veicināt sirds un asinsrites veselību. Tas tagad tiek uzskatīts par vienu no labākajiem sirds uztura bagātinātājiem, kas ir pieejami.

Kā Resveratrols var palīdzēt veicināt sirds veselību

Resveratrola antioksidanta īpašības var palīdzēt aizsargāt arteriju endoteliālo pārklājumu (asinsvadu iekšējā sieniņu) no oksidatīviem bojājumiem, kas nodrošina, ka asinis plūsmai neveidosies šķēršļi vai pilnīgi nosprostojumi un caur tiem ķermenis saņems adekvātu asiņu daudzumu . Resveratrols arī veicina slāpekļa oksīda ražošanu endotēliā, kas ir viens no spēcīgākajiem asinsvadu paplašinātājiem.

Niacīns

Niacīna, kas pazīstams arī kā B3 vitamīns, ir vitamīns, kas ir ūdenī šķīstošs un ir sastopams diezgan daudzos pārtikas produktos. Niacīns ir atrodams raugā, pienā, zivīs, olās, pupās, dārzeņos, graudos un citur. Niacīns ir nepieciešams organisma šūnām, lai pareizi izmantot taukus un cukuru. Tas ir nepieciešams, lai metabolizētu (pārstrādātu) pārtiku, un niacīns tiek patērēts katru dienu, jo organisms nespēj uzglabāt to. Niacīna trūkums veicina stāvokli, ko sauc pelagru un simptomi ir izziņas traucējumi, ādas iekaisumi un gremošanas problēmas. Niacīns ir nozīmīgs sirds veselības uztura papildinājums jo tas spēj paaugstināt labā holesterīna līmeni organismā, kas ir labvēlīgs sirdij un asinsrites sistēmām.

Vitamīns D

Vitamīns D ir taukos šķīstošs vitamīns, ka ķermenis ražo endogēni, kad saules gaisma nokļūst uz ādas. Tas pastāv arī dažos pārtikas produktos un dažreiz tiek pievienots pārtikai. D vitamīns ir svarīgs tam, kā ķermenis izmanto kalciju, lai veidotu un nostiprinātu kaulus. Ir svarīgi arī modulēt šūnu augšanu, mazināt iekaisumu, atbalstīt imūnsistēmu, regulēt insulīna līmeni un atbalstīt sirds un asinsvadu veselību.

D vitamīna deficīts ir ļoti bieži un ir saistīts ar augstu asinsspiedienu, diabētu, iekaisumiem, perifēro artēriju slimībām, sastrēguma sirds mazspēju un sirdslēkmēm. Tā kā D vitamīna deficīts ir daudzu sirds un asinsvadu un sirds slimību riska faktors, D vitamīna papildināšana var palīdzēt samazināt sirds-asinsvadu slimību attīstības risku.

B grupas vitamīni

B-kompleksa vitamīni ietver visiem zināmos būtiskus ūdenī šķīstošos vitamīnus.

Tiamīns (B1) ir nepieciešams, lai pārveidotu pārtiku enerģijā. Riboflavīns (B2) arī veic līdzīgas f-jas un arī pārstrādā aminoskābēs, un aktivizējot vitamīnu B6 un folijskābes. Pantotēnskābe (B5) ir nepieciešams Krebsa cikla enerģijas izstrādei. Piridoksīns (B6) ir nepieciešams, lai apstrādātu visas aminoskābes, kas ir kā celtniecības bloki proteīnu veidošanai. Biotīns (B7) ir koenzīms, lai metabolizētu taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus. Folijskābe ir vajadzīga, lai uzturētu šūnu augšanu organismā. Visbeidzot, kobalamīns (B12) ir nepieciešams nervu sistēmai, lai tā darbotos, kā arī DNS replikācijas procesiem .

Koenzīms Q10 (CoQ10) ir vitamīniem līdzīga viela un arī antioksidants, konstatēts katrā šūnā, kas ir cilvēka organismā. Tas ir atrodams nelielā daudzumā dažādos pārtikas produktos, bet ir atrodams arī lielākos daudzumos liellopu gaļā, sojas eļļā, sardīnēs un zemesriekstos. Kā koenzīms, CoQ10 palīdz fermentatīvos procesos, piemēram, uztura pārstrādē un tas palīdz uzturēt veselīgu sirds un skeleta muskuļus. Ir atrasts, ka tas ir ļoti augsta koncentrācija sirds muskuļos. CoQ10 ir divās dažādās formās: ubikinolā un ubikinonā. Ubiquinol ir CoQ10 aktīvā antioksidanta forma un ubikinonu veidojas oksidētā forma, kas cilvēka organismā tiek daļēji pārveidota par ubikinolu.

Šķiedrvielu uztura bagātinātāšana papildina uzturu ar šķīstošām un nešķīstošām šķiedrvielām. Šķīstošās šķiedras ir šķīstošas ūdenī un tām ir konsistence, kas ir līdzīga želatīnam. Nešķīstošā šķiedra paliek samērā neskarta visā gremošanas procesā un ir cieta pati par sevi. Šķīstošā šķiedra pazemina holesterīnu un pazemina cukura līmeni asinīs, bet nešķīstoša šķiedra uzlabo gremošanas sistēmas veselību, palīdzot iztīrīt zarnu un uzlabot zarnu kustību. Tā kā šķiedras attīra jūsu zarnu, tās palīdz arī detoksicēt ķermeni un atbalstīt imūnsistēmas veselību. Šķiedra arī var darboties kā prebiotiska, dodot barības vielas veselīgajām baktērijām zarnās.

Kā šķiedras piedevas var palīdzēt veicināt sirds veselību

Šķiedrvielas var samazināt slikto holesterīnu un vienlaikus paaugstināt labo holesterīnu, kas ir riska faktors vairumam sirds un asinsvadu slimību.

Polikozanolsl ir taukos šķīstošs savienojums, kas ir iegūts no Kubas cukurniedrēm. Lai gan tas nāk no cukura rūpniecības, tas nav cukurs. Tas faktiski nāk no cukurniedfru vaska ārējā pārklājuma.

Polikozanols pazemina ZBL holesterīna un kopējā holesterīna saturu asinīs. Aktīvā sastāvdaļa polikozanols, ko saur arī par octakozanolu. Kopumā, ir bijuši 30 pētījumi, kas ir nonākuši pie secinājuma par tā labvēlīgu ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu. Lai gan savienojums sākotnēji tika atklāts cukurniedēs, to var atrast arī kviešos un bišu vaskā.

Zaļās tējas ekstrakts būtībā ir zaļā tēja īpašā formā ka uztura papildinājums, izmantots, lai saņemtu polifenolus (zināms arī kā antioksidanti), kas atrodas zaļā tējā. Viens no visvairāk pētītiem polifenoliem zaļajā tējā saucas catehīns. Zaļās tējas ekstraktā ir arī kofeīns, kas var darboties kā alternatīva kafijai.

Dabas vielu ārtsnieciskie līdzekļi nervu sistēmas veselībai

Back To Top