skip to Main Content

Imunitātes stiprināšana ar beta glikāniem

Īpaši iedarbīgie 1-3/1-6 beta glikāni

1.3-1.6 beta glikāni ir dabīga viela, kas tiek izmantota organisma dabīgo aizsargspēju uzlabošanai.

Lai gan citu pārtikas avotu beta-glikāni ir labi zināmi,

no sēnēm un rauga iegūtās var nodrošināt “unikālu iespēju”,

tie ir spēcīgi imūnmodulatori, kas ietekmē gan iedzimtu, gan adaptīvu imunitāti.

Beta-glikāni ir dabīgi heterogēni polisaharīdi,

kas sastāv no D-glikozes monomēriem (92-98%) un mannozes (attiecīgi 2-8%) [Janusz et al., 1986], kas savstarpēji ir saistītas ar ß-glikozīdu saitēm. Beta-glikāni ir vieni no strukturālajim šūnu apvalka elementiem, kā arī tie darbojas kā baktēriju enerģētisko molekulu uzkrājēji. Tomēr ne visi beta-glikāni spēj uzlabot imūnsistēmas darbību, imunomodulējošās, pretiekaisuma un antimikrobiālas īpašības ir izteiktas tiem beta-glikāniem, kas iegūti no sēnēm vai rauga, jo tie satur 1,3-ß-saites kombinācijā ar nelielu skaitu 1,6-ß-sānu ķēdēm [Stier et al., 2014].

Beta-glikānu avoti

Tā kā cilvēku organisms nespēj metabolizēt ß-glikozīdu saites, tiek uzskatīts, ka baktērijas zarnu traktā šos savienojumus noārda fermentācijas procesā, respektīvi beta-glikāni saistās ar tripsīna jutīgajiem receptoriem, kas mediē monocītu fagocitozi [Janusz et al., 1986]. Pastāv mijiedarbība starp beta-glikāniem un M-šūnām, kas atrodas tievajās zarnās. M šūnas satur mikrokrokas, ar kuru palīdzību tās satver beta-glikānu molekulas zarnu traktā un transportē tos līdz limfmezgliem, kur tiek aktivizētas imūnās šūnas un imūnsistēma [Stier et al., 2014].

Zinātniskās literatūras pārskats par beta glikānu īpašībām

Atverot šo sadaļu, apliecinu, ka esmu veselības aprūpes nozares speciālists un varu objektīvi izvērtēt šo informāciju par beta glikāniem.

Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem interpretējot vai nelietderīgi izmantojot portālā publicēto reklāmas un/vai rakstu informāciju.

ATVĒRT SADAĻU (nospiest uz "+" zīmi)

Pieejamie pierādījumi.

Ir pierādīts, ka 1,3/1,6-glikāni ir iesaistīti gan iedzimtās, gan iegūtās imunitātes nodrošināšanā [Rodriguez et al., 2016]. Beta-glikāni izraisa fagocītu un makrofāgu aktivitāti, oksidatīvos pārrāvumus [Stier et al., 2014], limfocītu proliferāciju un interleikīnu, interferonu un augšanas faktoru veidošanās stimulāciju [Wang et al., 2016]. Beta-glikāni saistās ar dektīna-1 receptoriem, nomācot NOX-2 aktivitāti un reaktīvā skābekļa savienojumu veidošanos [Fatima et al., 2016].

44 pacienti ar lieko svaru (ķermeņa masas indekss ≥23 kg/m2) tika sadalīti divās grupās – vieni uzņēma 477 mg beta-glikānu (n=22) un otri placebo (n=22). Pirmās divas nedēļas pacienti lietoja vienu kapsulu dienā un tad 2 kapsulas dienā, pētījums ilga 6 nedēļas. Beta-glikāna grupā palielinājās interleikīna un pretiekaisuma citokīna līmeņi no 23,9% (pēc divām nedēļām) līdz 31,12% (pēc sešām nedēļām), salīdzinājumā ar placebo grupu, tika novērots statistiski ticams pieaugums beta-glikānu grupā. Tā kā aptaukošanās izraisa pastiprinātus iekaisumu uzplaiksnījumus, tad šis pētījums pierāda, ka beta-glikānu lietošana modulē to saslimšanu risku, kas saistīts ar lieko svaru [Mosikanon et al., 2016].

Citi pētījumi.

Pētījumi ir pierādījuši, ka rauga beta-1,3/1,6-d-glikāni, ekstraģēti no Saccharomyces cerevisiae, ir efektīvi saaukstēšanās un gripas simptomu mazināšanā. Sievietes (vecumā 38 ± 12 gadi) tika iedalītas divās grupās – lietoja placebo (n=38) vai 250 mg beta-glikānus (n=39) 12 nedēļas. Beta-glikānu grupā statistiski ticami uzlabojās vispārējais veselības stāvoklis un pazeminājās simptomi, kas saistīti ar respiratorās un imūnās sistēmas traucējumiem [Talbott et al., 2012].

 

Avoti

Fatima N., Upadhyay T., Sharma D., et al. Particulate beta-glucan induces early and late phagosomal maturation in murine macrophages. Front Biosci (Elite Ed). 2016.

Janusz M.J., Austen K.F., Czop J.K. Isolation of soluble yeast beta-glucans that inhibit human monocyte phagocytosis mediated by beta-glucan receptors. The Hournal of Immunology, 1986.

Mosikanon K., Arthan D., Kettawan A., et al. Yeast ß+glucan modulates inflammation and waist circumference in overweight and obese subjects. J Diet Suppl. Aug 2016, pp. 1-13.

Rodriguez F.E., Valenzuela B., Farias A., et al. ß-1,3/1,6-glucan-supplemented diets antagonize immune inhibitory effects of hypoxia and enhance the immune response to a model vaccine. Fish Shellfish Immunol. Oct 2016, 59, pp. 36-45.

Stier H., Ebbeskotte V., Gruenwald J. Immune-modulatory effects of dietary Yeast Beta-1,3/1,6-D-glucan. Nutr J. 2014, 13, pp. 38.

Talbott S.M., Talbott J.A. Baker’s yeast beta-glucan supplement reduces upper respiratory symptoms and improves mood state in stressed women. J Am Coll Nutr. Aug 2012, 31(4), pp. 295-300.

Wang M., Zhang L., Yang R., et al. Improvement if immune responses to influenza vaccine (H5N1) by sulfated yeast beta-glucan. Int J Biol Macromol. Dec 2016, 93, pp. 203-207.

Produkti, kuru sastāvā ir beta glikāni

Imunosil 30 kapsulas ar aktīviem beta glikāniem, D3 vitamīnu spēcīgai imunitātei
Back To Top