skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

Veids, kā dabīgi ārstēt
Kairinātas Zarnas Sindromu (KZS)

Dabas vielu ārstnieciskie līdzekļi

resnās zarnas darbības traucējumu gadījumos

Kairinātu zarnu sindroms (KZS) ir viena no visbiežāk diagnosticētajām kuņģa zarnu trakta slimībām. KZS definē kā sāpes vēderā vai diskomfortu ar izmainītu zarnu darbību (gāzes, caureja, aizcietējums vai abi divi).

Kairinātu zarnu sindroma rašanās iemesli ir ļoti dažādi un nav skaidri nosakāmi, tomēr kā būtiskākie KZS attīstības faktori tiek minēta izmainīta motorika (zarnu kustība), gremošanas trakta disbalanss, smadzeņu un zarnu mijiedarbība un psihoemocionālais stress. Izplatītākās pazīmes un simptomi ir sāpes vēderā, krampji, vēdera uzpūšanās, gāzes, caureja vai aizcietējumi, vai arī abi kopā. Vismaz vienu no šiem simptomiem parasti var novērot lielākajai daļai KZS slimnieku, tajā pat laikā ne visi simptomi norāda, ka ir KZS diagnoze.

KZS PROBLĒMAS APRAKSTS

Cēloņi nav zināmi. Pamatā ir psihosociāli un fizioloģiski faktori. Kairinātas zarnas sindroms saistīts ar veģetatīvās nervu sistēmas disfunkciju. Nopietna, ilgstoša stresa gadījumā, neatrisinātu ikdienas problēmu dēļ var pastiprināties zarnu jutīgums, kas var izraisīt kairinātas zarnas sindromu.

Iespējams cēlonis var būt arī akūtas zarnu infekcijas, piemēram, salmonelozes, dizentērijas. Šādiem slimniekiem var attīstīties hroniski zarnu darbības traucējumi. Kā jebkurai slimībai, nevar izslēgt ģenētiskas īpatnības.

Visbiežāk sūdzības ir par atkārotām vēdera sāpēm vai diskomfortu. Visbiežāk sāpes ir kreisajā paribē un vēdera lejasdaļā, raksturīga ir vēdera uzpūšanās, mainīga vēdera izeja (caureja vai aizcietējums, vai abi kopā). Parasti vēdera sāpes samazinās pēc vēdera izejas un var palielināties pēc ēšanas. Slimniekiem ar šādiem simptomiem ir slikta vai pat ļoti slikta dzīves kvalitāte, tāpēc viņi mēdz vērsties pie ārstiem ar aizdomām par nopietnām organiskām slimībām.

Vispirms nepieciešams izvērtēt slimnieka vispārīgo stāvokli, īpaši pievēršot uzmanību psiholoģiskiem faktoriem. Te ir svarīgs labs ārsta kontakts ar pacientu. Pirmajai vizītei pie ārsta vajadzīgs pietiekami ilgs laiks, lai visu varētu pārrunāt un izvērtēt. Jāmeklē, vai slimniekam ir trauksmes, depresijas, baiļu sajūtas pazīmes.

Ļoti svarīgi ir noskaidrot slimības vēsturi atbilstoši tā sauktajiem Romas III kritērijiem – vai sāpes un diskomforta sajūta:

  • traucē vismaz 6 mēnešus un ilgst vismaz 3 mēnešus;
  • samazinās pēc vēdera izejas vai pastiprinās vienlaikus ar vēdera izeju;
  • arī pastiprinās ar vēdera izejas skaita maiņu un konsistenci.

Kairinātas zarnas sindroma diagnoze ir ticama, ja ir konstatēti divi no šiem kritērijiem.

Papildu kritēriji:

  • vēdera izeja ir retāk nekā trīs reizes nedēļā (aizcietējums) vai biežāk nekā trīs reizes dienā (caureja). Izkārnījumi – cieti vai šķidri;
  • vēdera izeja ir apgrūtināta, ir nepilnīga zarnas iztukšošanas sajūta, fēcēm ir gļotu piejaukums un pūšas vēders.

Jo vairāk simptomu, jo ticamāka ir kairinātas zarnas sindroma diagnoze.

Ir svarīgi novērtēt arī slimnieka vecuma riska grupu. Ja slimniekam ir nupat minētās sūdzības un ir vairāk nekā 50 gadu, slimnieks ir ļoti nopietni jāizmeklē. Īpaši, ja ir šādi papildu simptomi – anēmija, rektālā asiņošana, svara zudums, ilgstoša caureja.

Pozitīvas diagnozes gadījumā (ja apstiprinās kairinātas zarnas sindroms), tās ir labas ziņas, jo kairinātas zarnas sindroms nesekmē nopietnu slimību rašanos.

Vispirms ir jāizslēdz citas organiskas saslimšanas. Piemēram, žultspūšļa un žultsvadu slimības, celiakija, laktozes nepanesība, iekaisīgas zarnu slimības, resnās un taisnās zarnas vēzis, akūtas un hroniskas infekcijas, disbakterioze, resnās zarnas divertikuloze, ginekoloģiskas slimības, vēzis, resnās zarnas iekaisums, kas saistīts ar medikamentu lietošanu, u.c.

Analīzes: jānosaka pilna asinsaina, C reaktīvais olbaltums (CRO), bioķīmiskās laboratoriskās analīzes, jāveic fēču izmeklējumi, nosakot parazītu infekcijas, slēptās asinis fēcēs, svarīgi ir arī vairogdziedzera hormoni. Veicamie izmeklējumi: endoskopija (gastroskopija un kolonoskopija ar biopsijām) un vēdera dobuma ultrasonogrāfija.

Ārstēšanai ir divas daļas. Psiholoģiskā un medikamentozā. Tāpēc ir ļoti svarīgi noskaidrot pacienta viedokli par to un pacietīgi jāizskaidro slimības būtība. Ārstam jāpārliecina, ka kairinātas zarnas sindroms nav bīstama slimība un visi šie simptomi var mainīties atkarībā no diētas un stresa. Pacientam jānotic, ka viņam nav nopietnas organiskas slimības.

Diemžēl kairinātas zarnas sindromam nav nekādas zelta standarta terapijas. Medikamentus lieto atbilstoši simptomiem.

Lai mazinātu un novērstu vēdera pūšanos – jāievēro diēta, ieteicami ir probiotiski līdzekļi, antidepresanti stresa un trauksmes ietekmes mazināšanai, neabsorbējami antibiotiskie līdzekļi (piemēram, rifaksimīns). Ja traucē aizcietējums – diēta jābagātina ar šķiedrvielām, ieteicami ir preparāti, kas veicina vēdera izeju (piemēram, polietilēna glikols jeb makrogols). Savukārt caurejas gadījumā – diēta, kurā samazināts ogļhidrātu un šķiedrvielu daudzums, loperamīds, kas nomāc zarnu muskulatūras kustības.

Kapsulas, kas satur piparmētras (Mentha piperita) lapu un fenheļa (Foeniculum vulgare) sēklu koncentrētas ēteriskās eļļas

Piparmētru ēteriskā eļļa – dabīgs risinājums vēdera diskomfortam
Amerikas gastroenterologu vadlīnijās piparmētras ēteriskā eļļa ir minēta kā efektīvs līdzeklis KZS simptomu mazināšanai. Piparmētras ēteriskā eļļa bloķē kalcija jona kanālus, kas samazina kalcija koncentrāciju šūnā, un nodrošina gludo muskuļu atslābšanu. Piparmētras ēteriskā eļļai piemīt vēl dažādi citi darbības mehānismi: iekšējās jutības modulācija (caur īslaicīgiem receptoru potenciāla katjona kanāliem); pretmikrobu iedarbība; pretiekaisuma iedarbība; psihosociālā distresa modulācija.

Ir konstatēts, ka piparmētru ēteriskā eļļa ietekmē barības vada, kuņģa, tievās zarnas, žultspūšļa un resnās zarnas fizioloģiju. To izmanto, lai atvieglotu kolonoskopijas un endoskopiskās retrogrādās holangiopankreatogrāfijas pabeigšanu. Placebo kontrolēti pētījumi apstiprina piparmētras eļļas lietošanas efektivitāti kairināta zarnu sindroma (KZS), funkcionālās dispepsijas, funkcionālu vēdera sāpju, meteorisma un pēcoperācijas sliktas dūšas gadījumā.

Piparmētru eļļa zarnu simptomu mazināšanai

Piparmētras efektivitāte dažādu ar kairinātu zarnu sindromu (angliski IBSIrritable Bowel Syndrome) saistītu simptomu mazināšanā ir labi dokumentēta un aprakstīta daudzos zinātniskos izdevumos. Pētnieki ir piedēvējuši piparmētrai IBS simptomu mazinošu iedarbību, piemēram, aizcietējumiem un vēdera uzpūšanos, galvenokārt tā zarnu spazmolītiskajām īpašībām. Piparmētrās esošajam mentolam ir relaksējoša iedarbība uz zarnu gludo muskulatūru. Vienā no pētījumiem par piparmētru šķīstošās formas iedarbību uz zarnām ar IBS saistītu sāpju ārstēšanai, pētnieki atklāja, ka piparmētrai ir pretsāpju efekts lielākajai daļai pētījumā iesaistīto IBS dalībnieku, kas ir saistīts ar tās spazmolītisko iedarbību. Pētnieku grupa Austrālijā nesen atklāja, kā piparmētra darbojas zarnās, lai mazinātu IBS izraisītās sāpes. Kad cilvēkiem ar IBS rodas raksturīgie simptomi, viņu resnās zarnas nervu šķiedras ir ar paaugstinātu jutību, kas izpaužas kā sāpes vēderā. Pētnieki atklāja, ka piparmētrās esošajam mentolam augstā koncentrācijā ir spazmolītiska iedarbība, un tas ierosina pretsāpju kanālu, ko sauc par TRPM8, kas īslaicīgi izraisa sāpju jutīgo šķiedru samazināšanos zarnās. Pētījuma autori uzskata, ka šis jaunais novērojums varētu novest pie piparmētru eļļas produktu iztrādes attīstības kā IBS un citu kuņģa-zarnu slimību ārstēšanā, kas saistītas ar sāpēm vēderā, kuras izcelsme ir resna zarna.

Kādus piparmētru eļļas veidus eksperti iesaka?

Piparmētras ir pieejamas dažādās formās, tostarp iekšķīgi lietojamās kapsulās, lokālas ēteriskās eļļas un atšķaidītus ekstraktus pārtikas aromatizēšanai. Piparmētras var būt arī tējas veidā, tomēr ir jāņem vērā, ka piparmētru tēja netiek ražota, ņemot vērā to medicīnisko izmantošanu, un tai nav pierādīta ietekme uz KZS.” Jo īpaši KZS simptomu gadījumā iekšķīgi lietojamās kapsulas ir visieteicamākā piparmētru eļļas forma, jo pētījumi liecina, ka tās ir visefektīvākās tieši medicīniskiem nolūkiem. Ja izvēlaties izmēģināt piparmētru eļļu, ir svarīgi zināt, ko meklēt iekšķīgi lietojamā preparātā. Kad runa ir par piparmētru eļļu iekšķīgai ārstnieciskai lietošanai, izvēlieties tās, kas ir paredzētas KZS simptomu mazināšanai. Tās ir speciāli izgatavotas, tās ir drošāk un vieglāk norīt. Ir jāņem vērā, ka piparmētru eļļas piedevas var izraisīt vieglas blakusparādības. Tas var izraisīt skābes refluksu un grēmas, tāpēc tas jālieto nelielā daudzumā vai konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu. No iekšķīgi lietojamiem piparmētru eļļas preparātiem var būt slikta dūša, sausa mute, sāpes vēderā un retos gadījumos alerģiskas reakcijas. Piparmētru eļļas kapsulas, kas ir pārklātas ar zarnās šķīstošu pārklājumu, praktiski neizraisa grēmas. LotosPharma ražotajam Spasmoil ir īpašs piparmētru eļļas papildinājums, ko iesaka daudziem pacientiem ar KZS. Spasmoil ir jālieto pirms ēšanas, lai palīdzētu samazināt kuņģa-zarnu trakta spazmas, kas var izraisīt sāpes ēšanas laikā, kas ir KZS simptomu pazīme. Ir svarīgi atzīmēt, ka pētījumos, kuros tika pierādīts, ka piparmētru eļļa uzlabo KZS simptomus, dalībnieki lietoja papildinājumu katru dienu četras nedēļas. Citiem vārdiem sakot, nav pierādīts, ka tas darbojas, ja tas tiek lietots tikai pēctūlītējas vajadzības. Pirms piparmētru eļļas piedevas pievienošanas KZS ārstēšanas shēmai noteikti konsultējieties ar savu ārstu.

Ārstnieciski augi un dabas vielas kairinātas zarnas sindroma sūdzību mazināšanai

Piparmētras (Mentha piperita) lapu ēteriskā eļļa

Visbiežāk piparmētru eļļu kapsulās izmanto gremošanas traucējumu gadījumos ar aizcietējumiem vai caureju, meteorismu (vēdera pūšanās) un kairinātas zarnas sindroma gadījumā.
Pētījumi liecina, ka piparmētru eļļa var mazināt sāpīgas, spazmatiskas zarnu muskuļu kontrakcijas.

Gurķu mētras sausais ekstrakts

Satur daudz taukskābju, rozmarinskābi, sterīnu, polifenolu, tanīnu, C vitamīnu, kalciju, kāliju, niacīnu, beta karotīnu.

  • Steroli – antioksidatīvas un pretiekaisuma darbibas
  • Rozmarinskābe – kavē prolaktīna izdalīšanos
  • Tanīni, C un A vitamūns, – pareiza dzemdes vai kakla asiņošana
Magnijs

Atslābina mazā iegurņa muskulatūru un mazina krampjus un ūdens aizturi.

Spasmoil 15 kapsulas

Spasmoil sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, kā arī tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra palīdz mazināt meteorismu. Fenhelis palīdz uzlabot gremošanu.

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.

Lietošanas veids: pieaugušajiem ieteicams lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 1-3 reizes dienā pirms ēdienreizes.

Lietošanas ierobežojumi: paaugstināta jutība (alerģija) pret kādu no produkta sastāvdaļām; grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā – pēc konsultācijas ar ārstu.

Brīdinājumi: uztura bagātinātājs; neizmantot uztura bagātinātāju kā pilnvērtīga un sabalansēta uztura aizvietotāju; nepārsniegt ieteicamo diennakts devu; ieteicams no 18 gadu vecuma; uzglabāt bērniem neredzamā un nepieejamā vietā! Uzglabāt istabas temperatūrā, tumšā vietā, rūpīgi slēgtā oriģināliepakojumā.

Kāda ir Spasmoil iedarbība?

Sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, kā arī tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra palīdz mazināt meteorismu. Fenhelis palīdz uzlabot gremošanu.

Kas ir Spasmoil sastāvā?

Spasmoil vienas kapsulas sastāvā ir 200 mg piparmētru lapu ēteriskā eļļa un 20 mg fenheļa sēklu ēteriskā eļļa.

Kā pareizi lietot Spasmoil?

Spasmoil ieteicams lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 1 līdz 3 reizes dienā.

Vai ēdiens ietekmē Spasmoil uzsūkšanos?

Ēdiens ietekmē Spasmoil uzsūkšanos, tādēļ ir svarīgi Spasmoil lietot tukšā dūšā, aptuveni 30 minūtes pirms ēšanas, uzdzerot pilnu glāzi ar ūdeni, tādējādi samazinot gremošanas trakta kairinājuma risku.

Kas ir kairinātas zarnas sindroms?

Kairinātas zarnas sindroms ir funkcionāli zarnu darbības traucējumi, kas izraisa vēdera sāpes vai diskomforta sajūtu, kas ir saistīta ar zarnu darbības traucējumiem un mainīgu vēdera izeju.

Vai var palielināt Spasmoil devu?

Spasmoil sastāvā ir ļoti augstas koncentrācijas ēteriskās eļļas ar lielāko, ieteicamo terapeitisko devu. Tādēļ, ja uzskatat, ka ir nepieciešams palielināt devu, iesakam konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Vai Spasmoil ir jālieto regulāri?

Spasmoil nav nepieciešams lietot regulāri, bet ir svarīgi ievērot, ka Spasmoil ir jālietot pirms ēšanas.

Vai Spasmoil ir jālieto ilgstoši?

Spasmoil ieteicams lietot, kamēr ir sūdzības, kas saistītas ar vēderu diskomfortu. Par ilgstošu Spasmoil lietošanu iesakām konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Kas ir spazmas?

Spazmas ir dabīgs, fizioloģisks process, kas rodas, kad muskuļa šūnā ir pārāk augsta kalcija koncentrācija un muskulis nespēj atslābt, radot spazmu.

Kā piparmētru ēteriskā eļļa var palīdzēt mazināt spazmas?

Piparmētru ēteriskā eļļa cilvēka organismā darbojas kā kalcija kanāla bloķētājs, līdz ar to zarnu gludajās muskuļa šūnās samazinās kalcija koncentrācija un muskulis atslābst.

No kāda vecuma ir ieteicams lietot Spasmoil?

Spasmoil ir ieteicams lietot no 18 gadu vecuma. Jaunākiem pacientiem pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Vai Spasmoil ir ieteicam grūtniecības laikā?

Drošības pētījumi uz grūtniecēm par ēterisko eļļu lietošanu nav veikti. Tā kā Spasmoil sastāvā ir ļoti augstas koncentrācijas ēteriskās eļļas, nerekomendējam šī produkta lietošanu grūtniecēm.

Vai Spasmoil var lietot, ja ir sūdzības par atvilni?

Spasmoil netiek rekomendēts pacientiem ar sūdzībām par atvilni, jo šādiem pacientiem pastāv risks, ka var rasties kuņģa dedzināšana.

Kāda ir pareiza Spasmoil uzglabāšana?

Spasmoil ir ieteicams uzglabāt istabas temperatūrā līdz +25°C, sausā vietā, rūpīgi noslēgtā iepakojumā.

Piparmētras (Mentha piperita) lapu ēteriskā eļļa, želatīns (kapsulas apvalks), glicerīns (mitrumuzturētājs), fenheļa (Foeniculum vulgare) sēklu ēteriskā eļļa, attīrīts ūdens (šķīdinātājs), vitamīns E (D-alfa-tokoferols) 0,3 mg α-TE jeb 2,5% no NRV* (antioksidants).

* NRV – uzturvielu atsauces vērtība

Back To Top