skip to Main Content

Saziņai:

Email: offis@lotos-pharma.com
Phone: 371......................
Adrese: Plieņciema 16, Mārupes nov.

Mēs tikai izsakām savu viedokli

"Labais" un "sliktais" holesterīns, lipīdi, triglicerīdi, asinsvadu attīrīšana

Sarkanā rauga rīsi sirds un asinsvadu veselībai paaugstināta holesterīna gadījumos

Sarkanā rauga rīsu Monakolīns K (Monascus purpureus) - dabīga viela, kas tiek plaši izmantota holesterīna līmeņa kontrolei un normalizēšanai

Pēdējos gados zinātnieku uzmanību ir piesaistījis dabisko statīnu avots – Ķīnas sarkanā rīsu rauga ekstrakts.

Sarkanais rīsu raugs ir Monascus purpureus fermentēti rīsi.
Mūsdienās sarkanā rīsu rauga preparātus lieto hiperlipidēmijas (hiperholesterinēmijas, hipertrigliceridēmijas un kombinētās hiperlipidēmijas) gadījumā.

Kāpēc sarkanie rauga rīsu ekstrakti darbojas, lai pazeminātu holesterīna līmeni?

Sarkanā rauga rīsu ekstrakts dabiski satur lovastatīnu, kas organismā pazemina holesterīnu. Lovastatīnam ekstraktā ir tāds pats ķīmiskais sastāvs kā Mevacor, holesterīna līmeni pazeminošs līdzeklis (statīns), ko pirmo reizi izstrādāja zāļu kompānija Merck. Bet, lovastatīna daudzums ekstraktā var būt zemāks par recepšu zāļu daudzumu.


Sarkano rauga rīsu ekstrakta lietošanas riski.

Tā kā sarkanais rauga rīsu ekstrakts satur lovastatīnu, tas var izraisīt tādas pašas blakusparādības kā ķīmiski izveidoti statīni. Šīs blakusparādības ir saistītas ar paaugstinātu virs normas aknu funkcionālo testu rezultātiem un muskuļu vājums (miopātija). Tā kā ekstraktā ir mazāk paša lovastatīna nekā recepšu statīnos, bet vairāk citu monakolīnu rindas dabas vielu, blakusparādības ir retāk sastopamas sarkanā rīsu rauga ekstrakta lietotājiem.

Sarkanie rauga rīsi ir rauga (Monascus purpureus) produkts,

kas audzēts uz baltiem rīsiem. Pulverveida rauga-rīsu maisījums ir diētiskā šķiedrviela Āzijas valstu virtuves kultūrā un tiek izmantota tradicionālajā ķīniešu medicīnā.

Sarkanās rauga rīsi ir pieejami arī kā perorāli lietojami uztura papildinājumi.

Sarkanās rauga rīsi var saturēt savienojumus, kas, iespējams, pazemina holesterīna līmeni. Viens no savienojumiem ir monakolīns K, tā pati sastāvdaļa, kas ir recepšu holesterīna līmeni pazeminošās zālēs lovastatīnā (Altoprev).

Sarkanā rauga rīsi spēj pazemināt holesterīna līmeni asinīs un kopējo holesterīna līmeni asinīs. Kaut arī šāds uztura papildinājums parasti tiek uzskatīts par drošu, tas var izraisīt tādas pašas iespējamās blakusparādības kā statīni.

Sarkanā rauga rīsi var maksāt mazāk nekā statīni. Tomēr par uztura bagātinātājiem ir jābūt pārliecinātam par kvalitāti un to, cik aktīvā viela faktiski ir produktā. Daži sarkanie rauga produkti var saturēt tikai nelielu daudzumu monakolīna K un, iespējams, maz ietekmēt holesterīna līmeni.

Zinātniskās literatūras pārskats par sarkanā rīsu rauga īpašībām

Atverot šo sadaļu, apliecinu, ka esmu veselības aprūpes nozares speciālists un varu objektīvi izvērtēt šo informāciju par sarkanā rīsu raugu.

Redakcija nenes atbildību sarežģījumu gadījumos, kas radušies, nespeciālistiem interpretējot vai nelietderīgi izmantojot portālā publicēto reklāmas un/vai rakstu informāciju.

ATVĒRT SADAĻU (nospiest uz "+" zīmi)

Vairāki pētījumi pierāda, ka sarkanais rīsu raugs ir efektīvs līdzeklis cīņā ar holesterīna jeb lipīdu vielmaiņas traucējumiem.

Sarkanais rīsu raugs satur savienojumus, kas efektīvi samazina seruma lipīdu – holesterīna (“slikta” holesterīna), triglicerīdu daudzumu, tie ir: dabīgie statīni, mononepiesātinātās taukskābes, izoflavoni, b sitosterols, kampesterols un stigmasterols.

Viszināmākais un pieprasītākais sarkano rauga rīsu ieguvums veselībai ir tā potenciāls samazināt holesterīna līmeni, pozitīvi sabalancēt proporcijas starp labo un slikto holesterīnu.

Daudzi cilvēki ar augstu holesterīna līmeni aizvien vairāk piervēršas sarkanajiem rauga rīsu produktiem, tādā veidā lielā mērā lai izvairītos no sintētisko statīnu blaknēm. Šie holesterīna līmeni pazeminošie recepšu medikamenti, kas pazīstami kā statīni, ir saistīti ar dažām blakusparādībām, tostarp atmiņas zudumu, aknu bojājumiem, sāpēm muskuļos, augstu cukura līmeni asinīs un pat 2. tipa cukura diabēta attīstību. (1)

Zinātniskie pētījumi liecina, ka, papildinot uzturu ar sarkano rauga rīsu uztura bagātināšanas piedevām, kopumā var pazemināties arī ZBL holesterīns, proti, “sliktais holesterīns”. (2) Saskaņā ar tradicionālās ķīniešu medicīnas datiem sarkanā rauga rīsu ieguvumi ietver arī uzlabojumus asinsritē un gremošanā. Sarkanā rauga rīsu uztura bagātināšana ir ļoti populāra, tāpēc ir jāņem vērā iespējamos ieguvumus, kā arī pretrunas, kas saistītas ar šo dabisko bezrecepšu līdzekli.

Sarkanā rīsu rauga ekstrakts satur 10 dažādus dabīgos statīnus – monakolīnus.

Visplašāk pārstāvēts ir monakolīns K.

Pētījumi rāda, ka sarkanā rīsu rauga ekstrakts var:
•samazināt ZBL (slikto) holesterīnu un triglicerīdu līmeni plazmā;
•paaugstināt ABL (labo) holesterīnu ;
•samazināt kardiovaskulāro sirds slimību attīstības risku;
•samazināt atkārtoto infarktu gadījumu skaitu;
•samazināt mirstību.

Kas padara sarkano rauga rīsus (SRR) par labvēlīgu veselības problēmai, piemēram, augstam holesterīna līmenim?

Interesanti ir tas, ka tie ir dabiski sastopami ķīmiskie savienojami, ko sauc par monakolīniem,un kas bloķē holesterīna veidošanos aknās. Viens no šiem monokolīniem, kas ir atrodams sarkanā rauga rīsu uztura bagātinātājos, saucas par monakolīnu K un ir nonācis strīdīgas situācijās, jo tiek uzskatīts, ka šī ķīmiskā viela ir aktīvs statīnu savienojums ar tādu pašu ķīmisko sastāvu kā populāriem statīniem, piemēram, lovastatīnam un mevinolīnam. Tas varētu raisīt bažas, jo mēs zinām, ka iespējamās statīnu blaknes ir muskuļu sāpes un vājums, neiropātija, sirds mazspēja, reibonis, kognitīvi traucējumi, vēzis, aizkuņģa dziedzera pūšanās un depresija.

Eksperti nav īsti pārliecināti, vai sarkanā rīsu rauga preparāti veiksmīgi pazemina holesterīna līmeni, jo satur monakolīnus vai dabā sastopamus augu savienojumu, piemēram, fitosterīnus un izoflavonus, kā arī nepiesātinātās taukskābjes. Daži pētnieki uzskata, ka, tā kā monakolīns sarkanajos rauga rīsos ir mazāks nekā tas ir atrodams recepšu statīnos, šīm citām vielām arī jāuzņemas galvenā loma sarkanās rauga rīsu spējai samazināt holesterīnu. Tomēr te ir jāņem vērā viens ļoti svarīgs faktors – deva. Ja pirmajos jeb senāk ražotos sarkanā rauga rīsu produktos monakolīna K daudzums nebija standartizēts un varēja ievērojami atšķirties, tad jaunākos un modernākos produktos, kā, piemēram, Aterolip, aktīvo vielu daudzums ir skaidri zināms un garantēts. Tas ir 10 mg monakolīna vienā devā (kapsulā) un ar to pietiek, lai samazinātu holesterīnu.

Otrs svarīgs faktors ir lietošanas ilgums. Holesterīna rādītāji mainās un kļust stabili diezgan ilgā laika periodā, tāpēc stabili rezultāti ir sagaidāmi pēc 2-3 mēnešiem. Ja pacients lieto preparātu 3 mēnešus, ievēro diētu un ir aktīvs, holesterīna uzlabošanās notiek 70-80% gadījumu, kad samazinājums sasniedz apmēram 20-30%.

Sarkanā rauga rīsu dabīgums.

Sarkanā rauga rīsu uztura piedevas visbiežāk tiek lietotas, lai dabiski samazinātu hiperlipidēmiju vai augstu holesterīna līmeni. Ir pierādīts, ka sarkanais raugs (Monascus purpureus), kas izmantots, lai iegūtu sarkana rauga rīsus, pārtrauc fermenta darbību cilvēka ķermenī, kas palīdz veidot holesterīnu. Ir veikti daudzi pētījumi, kas parāda sarkanā rauga rīsu ekstrakta pozitīvo ietekmi uz holesterīnu.

Produkti, kuru sastāvā ir sarkanā rauga rīsi

Back To Top